Üniversiteli böcekler sebzeleri koruyacak

Giriş Tarihi: 15.6.2013

Ankara Üniversitesi'nde görevli akademisyenler, tarımda kayba yol açan böcekleri yok eden bir yeni bir arı türü yetiştirdi

Üniversiteli akademisyenlerin tarımda böcekler nedeniyle yaşanan kaybı önlemek için yaptığı çalışma meyvelerini verdi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi akademisyenleri, tarımda ekonomik kayba yol açan 'yaprak kurdu', 'domates güvesi' ve 'yeşil kurt' gibi böcekleri ilaçlamaya ihtiyaç duymadan doğal ortamında yok eden bir arı türü yetiştirdi.

ADANA'DA KEŞFEDİLDİ
Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan, zararlı böceklerin çiftçilerin korkulu rüyası olan ve tarımda milyonlarca lira kayba yol açan bu böcekleri yok etmek için kullanılan zirai ilaçların, bal arıları ile faydalı böcekleri de etkilediğini söyledi. Bu zararlılara karşı ilaçlama yöntemiyle mücadele edildiğini ancak sebzeler üzerinde ilaç kalıntısının önüne geçilemediğini ifade eden Özkan, "Adana'da pamuk tarlalarında araştırma yaparken keşfettiğimiz bir arı türünü incelemeye aldık" dedi.

"DESTEK İSTİYORUZ"
Bitkilerdeki böcekleri doğal ortamında yok eden arı sayesinde ilaçlamaya gerek duyulmadığını belirlediklerini bildiren Özkan, şöyle konuştu: "Yurt dışında özellikle gelişmiş ülkelerde ilaçların yerine bu faydalı türlerin kullanımı çok yaygın. Ülkemiz gerçekten biyoçeşitlilik açısından çok zengin. Örneğin bu böcek, sadece bizim ülkemizde var. Böyle türler doğada çok olmasına rağmen kullanmıyoruz. Yetkililerden arının tanıtımına destek vermesini istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteli böcekler sebzeleri koruyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN