Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddet kişileri evden kaçırtıyor

Aile içi şiddet, kişileri evden kaçırtıyor. Başkent'te geçen 51 aylık süreçte 4 bin 140 kişi evini terk etti. Ankara Emniyeti'nin yaptığı çalışma, evden kaçışlarda ilk sebebin 'aile içi şiddet' olduğunu ortaya koydu. Geçen 5 ayda 25 bin aile içi şiddet vakası yaşandı. Aile içi şiddetle mücadele kapsamında 33 kadının kimliği değiştirildi. 21 kadına ise panik botuna dağıtıldı. Emniyet, aile içi şiddet mağdurlarının korunması kapsamında özel güvenlik görevlilerinin de kullanılmasını seçeneğini masaya yatırdı.

9 BİN 110 KİŞİ terk etti

Emniyet kayıp soruşturmalarında aile içi şiddetin rolünü inceledi. Ankara'da yaşanan kayıp soruşturmalarının önemli bir kısmının aile içi ve eşler arası şiddet nedeniyle yaşandığı rakamlara yansıdı. Hazırlanan raporda son 51 ayda 9 bin 110 kişi kayıp soruşturmalarında arandı. 8 bin 430 kişi polisin çalışmasıyla bulunarak yakınlarına teslim edildi. Bu süreçte 5 bin 950 kadın ile 3 bin 160 erkek yaşadığı yerden kaçtı.

İLK SIRADA YER ALIYOR
Kişilerin kaçma nedenleri de irdelendi. 4 bin 140'nın eşler arası ve aile içi şiddet/ geçimsizlik sonucu evden kaçtığı anlaşıldı. Evlenmek için 1209, gezmek için 2 bin 306, çalışmak için 214, psikolojik sorunlar nedeniyle 499 kişinin yaşadığı yerden kaçtığı belirtildi. Çalışmaya göre 4 bin 669 ev hanımı yaşadığı yeri bu sebeplerle terk etti. Kaçanların 5 bin 583'ünün maddi durumunun düşük, geri kalanının normal ve iyi olduğu analizlere yansıdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddet kişileri evden kaçırtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN