Sağlık turizmi hızla gelişiyor

Medicana Hastanesi Genel Müdürü Oğuz Engiz, sağlık turizminin geliştiğini anlatarak, "Esas olan kurumsal pazarlama yönetimini iyi yapmak" dedi

Giriş Tarihi: 17.6.2013
Ankara'nın ilk International Hastanesi'nin genel müdürü Oğuz Engiz... Aldığı iktisat ve işletme eğitiminin ardından, gönül verdiği sağlık sektörü kariyerinin başlangıcı olmuş Engiz'in. Profesyonel bir yönetici olan Engiz'in hem iş hem özel hayatında unutulmayacak projelere imza attığını görüyoruz.
Kendinizden bahseder misiniz?
Boğaziçi Üniversitesi'nde iktisat okudum. Sonra Amerika'da işletme masterı yaptım. Dünya Bankası'nda sağlık projelerinde çalışmaya başladım. Sağlık sektörüne girişiniz nasıl oldu? n Bu sektörde hekim olmadan yöneticilik yapan sınırlı sayıdaki kişiler arasında yer alıyorum. Dünya Bankası'nda kazandığım deneyimle sağlık sektöründe kariyer yapma kararı aldım. 21 yıldır bu sektördeyim.

TEKNOLOJİ TAKİP EDİLİYOR
Medicana International'ın Ankara'ya girişi nasıl oldu?
Medicana International'ın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, benim arkadaşım. Onunla görüşerek Ankara'da yatırım yapma kararı aldık. Binanın bulunmasından mimari projesine kadar her şeyin içinde yer aldım. Aradan 6 yıl geçti. Bu süre zarfında genel müdürlük görevini yürüttüm.
Bize Medicana International Ankara'yı nasıl anlatırsınız?
Ankara'ya gelen ilk grup, zincir hastane Medicana International. Konsept oluştururken Ankara'daki diğer hastanelerden farklı olmasına özen gösterdik. Bunu da başarıyla uyguladık. İstanbul'da 4, Ankara, Samsun ve Konya'da bir hastanemiz mevcut. Hastanemizde hemen hemen tüm branşlar var. En önemli özelliğimiz ise teknolojiyi çok iyi takip etmemiz. Hiçbir teknolojinin gerisinden gitmiyoruz. Amerika'da kullanılan son model bir cihazın aynısını hastanemizde eş zamanlı olarak görmeniz mümkün. Yine hekim kadromuz çok iyi. Tabi buna bağlı olarak diğer sağlık personeli ve çalışanlarımız da oldukça işlerinde başarılı. Hizmet içi eğitime önem veriyoruz ve sürekli kendimizi yeniliyoruz.

"BAŞARIMIZ ÖDÜLLENDİRİLDİ"
Hangi branşlarda öne çıkıyorsunuz?
Genel cerrahi, organ nakilleri, onkolojik hastalıklar, kalp rahatsızlıkları konusunda çok iyiyiz. Aynı anda çoklu organ nakilleri yapabiliyoruz. Kanserle ilgili bütün branşlarımız yoğun çalışıyor. En iyi hekimlerimizin yanı sıra en son teknolojinin kullanılması başarı çıtamızı yükseltiyor. Özellikle kalp hastalıklarında, yaşlılarda başarı oranımız çok yüksek.
Türkiye'nin en iyi beş hastanesi içindeyiz…
Sağlık Bakanlığı'nın özel hastanelere uyguladığı bir puanlama sistemi var. Biz burada hemen hemen tam başarıyı yakalayan ender sağlık kuruluşlarındayız. Kalite Derneği tarafından da başarımız ödüllendirildi.
Özel hastanelerin artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biz de sürekli yeni hastane açma girişiminde olan bir grubuz. Ama bir taraftan da bu kadar çok özel hastane açılması fazla mı olur diye çelişki yaşıyoruz. Sonuçta herkes farklı bir tat getirecektir. Önemli olan kalite ve hizmet çıtasının yüksekliği. Türkiye'de sağlık turizmi gelişti. Bu da yurt dışından birçok hastanın Türkiye'ye gelmesi anlamına geliyor. Burada esas olan kurumsal pazarlma yönetimini iyi yapmak.

"Organik Tarım Müzesi"ni Samsun'da hayata geçirdim
Birçok sivil toplum kuruluşunun içindesiniz...
Bu sektöre gönül vermiş bir kişiyim. Sektörün hak ettiği yere gelmesi için bilgi birikimimi, deneyimlerimi paylaşmaktan gurur duyuyorum. Sağlık Gönüllüleri Türkiye Derneği'nin kurucu başkanıyım. TOBB Sağlık Kuruluşları Sektör Meclis Üyesiyim. Özel Hastaneler Derneği'nin yönetim kurulundayım.
Çok güzel bir projeye imza attığınızı biliyoruz, bunu sizden dinlemek isteriz…
Babam Ziraat Yüksek Mühendisi. Babamın adını yaşatacak güzel bir proje yapmak istedim. Memleketim Samsun'da bir vakıf kurdum. Beraberinde de Engiz Organik Tarım Müzesi'ni hayata geçirdim. Bu vakıf aracılığı ile organik tarımın Orta Karadeniz'de yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Samsun için babam için yararlı bir iş yaptığımı düşünüyorum.

4 yıldızlı kalite belgesi aldık
Yönetim anlayışınızla farklılaşıyorsunuz…

Hasta odaklı bir yönetim anlayışı getirdik. Bunun için hasta konseyi kurduk. Hastalarımızın fikirleri, aldıkları tavsiye kararları bizim gelişip büyümemizdeki ve kaliteyi zirveye taşımamızdaki en önemli etkenlerden birisi. Bu anlamda Avrupa Kalite Vakfı'nın mükemmeliyetlik modelini uyguladık. Geçen sene Kalder'in ulusal kongresinde dört yıldızlı kalite yetkinlik belgemizi aldık. Kaliteye ve paydaşlarımıza olan bağlılığımızı ortaya koyan bir belge.

Uzman doktor bulmak zor
Peki, bu kadar çok hastane açıldığında uzman doktor bulmak zor olmayacak mı?
Hastanelerin kolay açılamamasının en önemli nedenlerinden birisi uzman doktor bulmaktaki sıkıntı. Nitelikli hekim bulmanın güçlüğü, bulunca iyi gruplara transferlerin gerçekleşmesi önemli etkenler arasında yer alıyor. Her şeyden önemlisi büyük ölçekli grup hastanelerin açılması küçük muayenehaneleri, sağlık merkezleri ve polikliniklerin kapanmasına neden oluyor. Bir de her yıl üniversite hastanelerinde çalışma sürelerinin bitmesiyle ayrılıp özel sektöre geçen kalifiye hekimlerimiz var bu boşluğu dolduracak.
Halkın sağlık hizmetlerinden yararlanırken kriterleri var mı?
Türkiye, sağlık anlamında çok büyük bir pazar. Genç, dinamik bir nüfusu, sürekli yenilikleri takip eden, sürekli daha iyi hizmet isteyen bir kitle var. Kamusal hizmetin yetersizliği ve vakit kaybı insanları özel sağlık sektörüne yönlendiren en önemli etken. Bu da son yıllarda Türkiye'nin hemen hemen her ilinde en az 3-5 tane özel sağlık kuruluşunun olması en önemli göstergelerinden birisi. Halkımız sağlık konusunda bilinçlendi. Herkes kendi bütçesine göre sağlık ocağı, devlet, üniversite ya da özel hastaneden hizmet alma kararını verebiliyor. Son yıllarda sağlık sigortası konusunda halkın bilinçlenmesi de özel sağlık kuruluşlarına talebin artmasının en önemli nedenlerinden birisi. Eğitimli, sağlık bilinci gelişmiş, belirli bir gelir seviyesinde olan kişiler direk özel sağlık kuruluşlarını tercih ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık turizmi hızla gelişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN