Vazgeçilmez tutku: Binicilik

Giriş Tarihi: 18.6.2013

At ve binicilik konusunda uzman isimlerden Dr. Fuat Ünver, bu sporun, halk sporu olması gerektiğini söyledi

Hayatını atlara ve biniciliğe adayan ve Türkiye'nin bu konudaki tek doktor unvanına sahip ismi Dr. Fuat Ünver, binicilik hakkında merak edilen tüm soruları SABAH Ankara okuyucularıyla paylaştı. 1983 yılında başladığı binicilik sporunda ulusal ve uluslararası birçok şampiyonluğa imza atan Ünver, bu sporun artık 'zengin sporu' olmaktan çıkıp 'halk sporu' olmasını istiyor.

"HEM SANAT HEM BİLİM"
Temelinde doğa ve hayvan sevgisi barındıran binicilik sporunu tanımlayan Dr. Fuat Ünver, 'yeryüzünün en soylu varlıkları' olarak tanımladığı atların bireyle etkileşimi ve oluşturdukları uyumu, izleyenlere en estetik biçimde sundukları bir sanat olarak tarif etti. Biniciliğin sadece sanat olarak değil aynı zamanda bilim olarak da değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Ünver, "Binicilikte başarıya giden yol araştırma, inceleme, kavrama ve uygulamadan geçiyor" dedi.

FAYDALARI BİTMİYOR
Dünyanın en asil spor dalı olarak bilinen biniciliğin başta çocuk psikolojisi olmak üzere insan kişiliğinin gelişimi açısından birçok olumlu etkisi olduğunu belirten Dr. Ünver, "Binicilik yardımıyla hayvan sevgisi yanında iletişim, özgüven, önsezi, sabretme yeteneği, birey olma duygusu, centilmenlik, sorumluluk ve disiplin hissi de gelişim gösterir. Fiziksel olarak beden sağlığı, çeviklik, denge ve estetik görünüm gibi konularda gelişim sağlanır" diye konuştu.

"SİZİ KUCAKLIYOR"
Binicilik sporunu yapmak için minimum 6 yaşında olmak gerektiğini sözlerine ekleyen Dr. Fuat Ünver, "Bu sınır tabii ki yarışmalar için gereklidir. Çok daha erken yaşlarda ata binilebilir. Üst sınır ise yoktur. Aslında atalarımızın da belirttiği gibi beşikten mezara bir yaşam biçimidir binicilik" dedi. İlk denemeden sonra biniciliğin bağımlılık yarattığına inanan Ünver bu durumu, "Bunun en önemli sebebi o muhteşem varlığın sahip olduğu iletişim gücünün üzerine çıktığınız anda sizi kucaklamasıdır" olarak tanımladı.

ÜRETİM TEŞVİK EDİLMELİ
Türkler'in 6 bin yıllık at ve binicilik kültürüne sahip olduğunu vurgulayan Dr. Ünver, "Zaman içinde çağdaş ve milli sportif politikaların üretilememesi ve uygulanamaması, bize ait olan bu kültürün neredeyse tamamen yitirilmesine neden olmuş, günümüzde binicilik sporu Türk halkının büyük çoğunluğu tarafından bilinmeyen bir spor dalı haline gelmiştir" dedi. Ünver, bu sporun, yeniden tanıtım ve yaygınlaştırılmasının yanı sıra yerli at üretiminin de teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vazgeçilmez tutku: Binicilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN