Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 bin 500 yıllık tarih ortaya çıktı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kararıyla Japonlar tarafından Kırıkkale'de başlatılan arkeolojik kazılarda Hititler'den kalma mimari altyapıya ulaşıldı

Giriş Tarihi: 19.6.2013
Kırıkkale'de 3 bin 500 yıllık tarih gün yüzüne çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kararı ile Japonlar tarafından 2009 yılında Kırıkkale'de başlatılan arkeolojik kazılarda Hititler'den kalma mimari altyapıya ulaşıldı. Kırşehir Üniversitesi Arkeoloji Öğretim Üyesi Japon Kimiyashi Matsumura'nın başkanlık yaptığı kazı çalışmalarında elde edilen bulgular ve arkeolojik eşyalar bakanlığa teslim ediliyor.

YERİNDE İNCELEDİLER

Sit alanı ilan edilen ve kazı yapılan bu bölgelerin güvenliği Emniyet ve Jandarma tarafından sağlanıyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Büklükale mevkiinin turizme açılması planlanıyor. Kırıkkale Valisi Ali Kolat, eşi İlksen Kolat, İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, eşi Ebru Kartal ve beraberinde bir grup heyet, Büklükale'de devam eden arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Hititler'e ait
Vali Ali Kolat, 3 bin 500 yıllık Hititler'den kalma mimari altyapıya sahip çıkacaklarını söyledi. Karakeçili'nin büyük tarihe ev sahipliği yaptığını ifade eden Kolat, "Ayrıca bizim burada Çeşnigir Köprümüz bulunuyor. Çeşnigir Köprüsü de Selçuklular dönemine ait bir eser" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin 500 yıllık tarih ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN