Dış ticaretin fotoğrafı çekildi

Giriş Tarihi: 20.6.2013

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, kentin dış ticaret fotoğrafını çektiklerini belirterek ihracatın yüksek teknolojiye dayalı yapıldığını dile getirdi

Ankara Kalkınma Ajansı ile Türkiye Kalkınma Bankası AŞ işbirliğinde hazırlanan "Ankara Dış Ticaret Analizi Raporu"na göre, Başkent'te ihracat yüksek teknolojiye dayalı yapılıyor. Ankara, Türkiye'nin ikinci büyük üretim gücüne sahip kenti ve Türkiye geneline göre yüksek teknolojiye dayalı bir üretim yapısına sahip. Kentin çeşitli sektörlerde dış ticaret kapasitesini ve potansiyelini ortaya koyan rapor kapsamı ile dikkat çekiyor.

ORAN YÜKSELİYOR

Rapora göre, Ankara'da ihracatın ithalatı karşılama oranı giderek yükseliyor. 2002-2012 dönemi itibariyle ihracat artışı, yüzde 371, ithalat artışı ise yüzde 140 oranında gerçekleşti. Bu rakamlara göre ihracatın ithalatı karşılama oranı kentte, son 10 yıllık dönemde Türkiye ortalamasının üstünde bir seyir izliyor. Başkent'te imalat sanayi ihracatının teknoloji düzeyi artıyor. Ankara imalat sanayi ihracatı kompozisyonu, Türkiye geneline göre daha yüksek teknolojili ürünlerden oluşuyor. 2011 yılı itibariyle yüksek teknolojili ürünler, Ankara ihracatında yüzde 8.6'lık bir paya sahip. İmalat sanayi ihracatında ölçek yoğun sanayiler ön planda. Ankara imalat sanayi ihracatı, Türkiye geneline göre daha yüksek bilim bazlı ve ölçek yoğun sektörlerden oluşuyor. 2011 yılı itibariyle bilim bazlı ürün ihracatı, Ankara ihracatında yüzde 29'lık pay sahibi. 2011 yılı itibariyle yüksek teknoloji ürün ithalatı, Türkiye ithalatının yüzde 12.9, Ankara ithalatının yüzde 27.8'ini teşkil ediyor.

"ÇALIŞMALAR ÖNEMLİ"
Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Kalkınma Bankası ile birlikte yaptıkları çalışmayla Ankara'nın dış ticaret yapısının fotoğrafını çektiklerini belirtti. Balcı, "Ankara'nın sahip olduğu görece yüksek teknolojilere dayalı üretim yapısının, katma değeri yüksek alanlar başta olmak üzere daha da geliştirilmesi için çalışmalar yürütülmesi büyük önem taşıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dış ticaretin fotoğrafı çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN