Fecir ALPTEKİN: Sanat çatı

Giriş Tarihi: 22.6.2013
Yaz geldi, tatil zamanları başladı. Şu günlerde muhtemelen nereye gideceğinizi seçmek üzeresiniz… Fırsattan istifade ben de bugün sizleri Ege sahilinin göz bebeği Alaçatı'yı farklı gözlerle görmeye davet ediyorum!
Evet, vaad ettiği deniz ve güneşin yanı sıra bana göre Alaçatı'yı özel kılan en önemli nedenlerden biri, insanda uyandırdığı yaratıcılık duygusu ve verdiği "üretme" ilhamı!
***

Alaçatı'ya her gidişimde "Acaba seramikçi mi olsam, mozaikçi mi olsam, tahta mı boyasam, takı mı yapsam!" diye dönüyorum geriye! Tabii bu işleri yapmak hiç de öyle kolay değil, hepsi ciddi bir yetenek ve emeğin ürünü… Alaçatı sokaklarında dolaşırken adım başı bir sanat atölyesi, bir galeri çıkıyor karşınıza. Deniz- güneş tatilinin içinde sanatı bu denli yoğun yaşayabilmek benim için burayı en özel kılan nedenlerden biri.
Size hemen birkaç örnek vereyim…
Gülderen-Rıdvan Bayraktar çiftinin Alaçatı Höyük Anadolu El Sanatları'nda Unesco Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü sahibi Alapaşalı, Sıtkı Usta ve Mehmet Gürsoy'un çinilerini, yine değerli çini ustaları Saim Kolhan ve Naciye Nur Avlupınar'ın eserlerini; Atölye 12, Şerif Günyaz, Dilek Parin, Gül- Deniz Kardeşler, Mehmet- Levent İkizler, Mustafa Bilgiç, Şeyda Aksu, Şefik Özenç'in birbirinden güzel seramiklerini; camda Enver Çamdal ve florist Ömür Koroğlu'nun çalışmalarını bulabilirsiniz. www.hoyukalacati.com Gülfem Kessler'in butiği Isla Bonita'da Serap Çubukçu'nun sanat eseri gibi takıları, İnci Bacacı tekstil tasarımı çalışmaları nefis… http://alacati- islabonita. com/ Hacı Memiş Mahallesi'nde de şahane bir hareketlenme söz konusu… Bu bölgedeki Sakula Home'da seramikler, aydınlatmalar, renkli komodin, sandalye ve tabureler (www.sakulahome.com), Kart Postal'da tahtadan yapılmış çeşit çeşit melek figürleri, Kuş Kafesi'nde el emeği rengarenk sandalyeler, sandıklar, aynalar ve daha neler neler… (www. kuskafesi.com.tr)
***

Deniz ve güneşle geçen, üzerine nefis yöresel yemeklerin yendiği güzel bir günün akşamında otelinize dönmeden önce ara sokaklarda gezinirken cıvıl cıvıl sanat ve elişi ürünlerine rastlamak inanın tatilinize daha da büyük keyif katıyor… Verdiği ilham, uyandırdığı yaratıcılık da cabası!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fecir ALPTEKİN: Sanat çatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN