Burun yapmayı öğreten Türk

Giriş Tarihi: 23.6.2013

İskeletsiz burna yapılan kaburgaya şekil veren KBB Uzmanı Doç. Dr. Eren Taştan, dünyaca ünlü cerrahlardan tebrik aldı

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Uzmanı Doç. Dr. Eren Taştan, dünyaya burun yapmayı öğretti. Taştan, iskeleti çökmüş burunlara kaburga kıkırdağından yapılan ve zamanla burnun yeniden çökmesine neden olan sorunu kökten çözdü. Taştan, kaburganın kesme şeklini değiştirerek literatüre adını yazdırdı.

METOT GELİŞTİRDİ

Doç. Dr. Eren Taştan, çökmüş burunu onarmak için yapılan ancak ameliyattan sonra burnun yeniden çökme nedenini bulan Türk olarak tarihe geçti. Burun ameliyatı olan ancak burnunu beğenmeyen veya çökme, eğrilik gibi ameliyat komplikasyonlarını onaran doktor olanak tanınan Taştan, burun ameliyatı yapan tüm doktorları sevindirecek metot geliştirdi.

UZMANLAR KABUL ETTİ

Doğuştan ya da kaza veya ameliyat sonrası burun iskeleti tamamen çöken hastalarda iskelet için kullanılan kaburgayı eğilmeyecek şekilde kullanılmasını sağladı. Kaburgadan alınan kıkırdağı buruna konulacak şekilde şekil veren Taştan'ın metodu tüm dünyada kabul gördü. Burun estetiği yapan plastik cerrah ve KBB uzmanları bundan böyle çökme ameliyatlarında bu yöntem kullanılacak.

Verev kesme yöntemi
Taştan , metodunu şöyle anlattı: "Bu yöntemle ameliyattan sonra burnun bükülme riskini ortadan kaldırmak için kıkırdağı verev kesme yöntemini geliştirdim. Bu yöntemle kıkırdak, kağıt inceliğinde dahi kesilse bükülme olasılığı hiç yok. Böylece hastalar hem kaybettiği iskeletine hem de daha esnek ve estetik bir buruna kavuşuyor" dedi. Taştan'ın yeni bulduğu yöntem, Dünya Yüz Estetiği Kongresi'nde tüm dünyanın ünlü plastik cerrahları ve kulak burun boğaz uzmanlarına anlatıldı.

Hüsniye ORAL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun yapmayı öğreten Türk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN