Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunma sanayisinin kalbi Ankara'da atıyor

Savunma sanayi sektöründe yurt genelindeki 118 firmadan 71'i Ankara'da bulunuyor. Barış Aydın, "Yerli katkıyı yüzde 50'lere kadar çıkardık" dedi

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Türkiye'nin savunma sanayisinde dışa bağlı kalmaması yolunda yapılan çalışmalarda merkez Ankara oldu. Başkent, savunma sanayi sektöründe yer alan 118 firmadan 71'ine ev sahipliği yapıyor. İhracat kalemleri arasında önemli yere sahip olan savunma sanayi sektöründe Ankara diğer 80 ilin açık ara önünde. 2010 yılında 800 milyon dolar civarında ihracat hacmine sahip olan savunma sanayi sektörü 1.5 milyar dolar seviyesine yaklaştı. ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi önemli savunma sanayi kuruluşlarını sınırları içinde bulundurması Ankara'yı öne çıkaran etken oldu. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Barış Aydın, Ankara sanayisinin hacimde az, pahada yüksek üretim gücü ile her geçen yıl kendini geliştirdiğini kaydetti. Aydın, şunları söyledi:

"11. SIRAYA DÜŞTÜK"
"Üyelerimizin de özverili çalışmaları ile savunma sanayisinde yerli katkıyı yüzde 50'lere kadar çıkardık. Bunda Ankara sanayisinin yapısını çok iyi bilen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın çok özel yeri var. Kendisinin yönlendirmeleri, kente verdiği destek ile bugün yurt genelinde 118 olan savunma sanayi ile ilgili firmanın 71'i Ankara'da. Mevcut ASO Başkanımız Nurettin Özdebir de çalışmaları ile bu süreci devam ettiriyor. Bir zamanlar çokça sıkıntısını çektiğimiz savunma sanayinde dışa bağlılığımız artık çok azaldı. İthalatçı ülkeler arasında ilk sıralardayken 11. sıraya kadar düştük."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunma sanayisinin kalbi Ankara'da atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN