7 çift gözden Kazan

Kazan Belediyesi'nin hayata geçirdiği "Yedi Cihan Kazan" projesi kapsamında 7 farklı ülkeden gelen 7 fotoğraf sanatçısı, 7 gün ilçeyi fotoğraflayacak

Giriş Tarihi: 27.6.2013
Sanayi alanındaki yatırımlarla dikkat çeken Kazan, tarihi ve doğal güzelliklerini "Yedi Cihan Kazan" projesiyle duyuracak. Proje kapsamında 7 farklı ülkeden ilçeye gelen 7 fotoğraf sanatçısı 7 gün boyunca ilçenin tarihi mekanlarını, doğal güzelliklerini, çarşı yaşamını ve ilçe sakinlerini görüntülemek için yola çıktı. Fotoğraf gezisinin ilk gününde sanatçılara Kazan halkı büyük ilgi gösterdi. Çalışmada, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, Kıbrıs, Tataristan, Ukrayna ve Türkiye'den usta fotoğrafçılar yer aldı.

10 yılda ilerledi

Projenin hayata geçmesinde büyük desteği olan Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ilçenin uluslararası faaliyetlerde adından sıklıkla söz ettireceğini belirtti. Ertürk, "9-10 yıl içinde Kazan, olağanüstü bir gelişim içerisine girdi. Bu sürede sosyal ve kültürel birçok alanda başarılı çalışmalara imza atıldı" dedi. Kazan'ın "Yedi Cihan Kazan" gibi uluslararası projelerle adını tüm dünyaya duyurduğunu ifade eden Ertürk, "7 sanatçı ilçemize gelerek gördüklerini fotoğraflayacak. Bu fotoğraflardan bir sergi açılacak" diye konuştu.

Dua görüntülendi
7 fotoğraf sanatçı ilk olarak Kazan'da geleneksel olarak gerçekleştirilen "Pazar Duası"nı görüntüledi. İlçede her salı kurulan pazar yerinin bereketi için dua edilirken usta objektifler bu anı ölümsüzleştirdi. Yapılan duayı ilginç ve anlamlı bulduklarını belirten fotoğrafçılar, "Bu şirin ilçenin en güzel fotoğraflarını çekeceğiz" dedi. Daha sonra Fethiye Köyü'ndeki 18. yy'da yapılan tarihi Fethiye Köy Camii'ni fotoğraflayan ekip, ahşap evlere büyük ilgi gösterdi. İlçe insanlarının oldukça sıcak ve misafirperver olduğunu söyleyen sanatçılar ilk fırsatta Ankara'ya ve Kazan'a tekrar gelmek istediklerini paylaştı.

Gökyüzünden fotoğraflayacak
Bosna-Hersek'li Dusan Kecman, ilk kez geldiği Türkiye'den övgü dolu sözlerle bahsetti. İstanbul ve Ankara havaalanlarının dünyanın birçok ülkesindekinden modern olduğunu belirten Kecman, "Burada beni en çok etkileyen şey insanların işlerini ciddiyetle yapması. Bunu yaparken de sıcakkanlı davranması oldu. Her şeyiyle büyüleyici bir ülkeniz var. Türkiye zaten dünya çapında bir güç" dedi. Hava fotoğrafçılığı konusunda uzman olan Dusan Kecman, Ankara'yı ve Kazan'ı önümüzdeki günlerde havadan fotoğraflayacağını açıkladı.

Tarihi belge niteliğinde
Projeye Türkiye'den katılan fotoğraf sanatçısı Murat Solakoğlu, "Oluşumda yer almaktan gurur duydum. Kazan önemli bir endüstriye sahip. Lojistik üssü ve TAI gibi önemli yatırımlar bu ilçede. Biz bugün yaptığımız işle belki 20 yıl sonrasının Kazan'ına bir hatıra ve tarihi belge bırakacağız" dedi. İlçeyi karış karış gezen fotoğrafçılar Kazan'ın hem kültürünü tanıdı hem de ilçenin leziz yemeklerini tatma imkanı buldu. Günbatımı fotoğrafları çeken sanatçılar karşılaştıkları manzaranın ilham verici olduğunu belirtti. Oldukça renkli geçen fotoğraf çekimleri bir hafta sürecek. Fotoğraflar 1-10 Temmuz günleri arasında Metro Sanat Galerisi'nde sergilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 çift gözden Kazan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN