Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akmedrese'de Ramazan hazırlığı

Ulus'ta Agustus Tapınağı'na bitişik medrese kalıntılarının hemen karşısında açılan Akmedrese, Ramazan ayında da hizmet verecek

Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri'nin kurduğu medreseden esinlenilerek Hacı Bayram Camii'nin yanı başında hizmete giren Akmedrese Eğitim Kültür Derneği, Ramazan ayında da kapılarını açık tutacak. 600 yıllık bir geleneği yaşatmak amacıyla kurulan derneğin Başkanı Zafer İçyer, yıl boyunca haftanın belirli günlerinde düzenli olarak gerçekleştirdikleri etkinliklere eylül ayından itibaren devam edeceklerini, Ramazan'da ise iftar davetleriyle kapılarını açık tutacaklarını, isteyen herkesin gelip Akmedrese'nin manevi havasını soluyabileceğini söyledi.

GELENEK YAŞIYOR
Akmedrese'nin 13.yüzyılda Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri tarafından kurulduğunu ve 1850 yılına kadar hizmet verdiğini ifade eden Dernek Başkanı İçyer, medresenin neden yıkıldığını ise bilmediklerini kaydetti. İçyer, dernek olarak Hacı Bayram çevresinde geçmişte yaşanmış hatıraları, adet ve gelenekleri yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, "Bu amaçla Agustus Tapınağı'na bitişik medrese kalıntılarının hemen karşısında bir mekanı tercih ederek burada her yaştan insana ve özellikle de gençlere yönelik çeşitli faaliyetler gerçekleştirdik" dedi.

Burçak çorbası
Zafer İçyer, perşembe günleri Hadis- Tefsir sohbetleri, cumartesileri ise fikir adamı, yazar ve şairlerin konuşmalarının yapıldığı dernekte her hafta sabah kahvaltıları düzenlediklerini anlatarak, şöyle konuştu: "Sohbetlerden önce ise 'Burçak çorbası' misafirlere ikram ediliyor. Kapımız herkese açık. Buyurun gelin, çayımızı, kahvemizi için. Bu manevi atmosferi siz de soluyun. Kadınlar için de ayrı bir binamız var. Orada da perşembeleri Arapça dersleri, cuma günü de sohbet gerçekleştiriliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akmedrese'de Ramazan hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN