Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en büyük Kuran'ı

Giriş Tarihi: 27.6.2013

Ressam Ziya Buyuk'un iki yıldır üzerinde çalıştığı "Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim" çalışması Dolmabahçe Sarayı Müzesi'nde izlenime sunuldu

Altındağ Belediyesi Sanat Sokağı'nda "Dünyanın en büyük Kuran'ı Kerim" çalışmasını yapan ressam Ziya Buyuk'un eseri Dolmabahçe Sarayı Müzesi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Dünyada bir ilk olan 5X2.5 metre büyüklüğünde, 3 parça tuval üzerine yağlı boya el yazması Kuranı Kerim, Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi'nde gerçekleştirilen törenle ziyarete açıldı. Sergi, 30 Haziran'a kadar görülebilecek. Serginin açılışına sanatçı Ziya Buyuk'a çalışmalarının ilk gününden itibaren büyük destek veren Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve eşi Saadet Tiryaki de katıldı. Veysel Tiryaki, Altındağ Belediyesi'nin daima sanatın ve sanatçının yanında olduğunu vurgulayarak, tüm sanatseverleri dünyada bir ilk olan bu değerli eseri görmeye davet etti.

Satır satır hesapladım
Ressam Ziya Buyuk, böyle bir esere imza atmış olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, "Esere 2011 yılında başladım. Yaklaşık 2 yılda tamamladım. Harfleri 1 cm'lik satırlar içine sığdırdım. Satır satır hesaplayıp 5X2.5 metre büyüklüğünde bir tuvale yaptım bu çalışmayı. Arapça bilmiyorum. Kuran-ı Kerim sayfalarının fotokopisini çekip, satır satır kestim ve bakarak çalıştım. Günde 12 saat çalışarak, büyük bir özveriyle ve heyecanla bu eseri tamamladım. Dünyaya kalıcı bir eser bıraktığımı düşünüyorum. Dünyada bir ilke imza attığım için çok mutluyum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en büyük Kuran'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN