Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanamayı 30 saniyede durduracak yara bandı

Giriş Tarihi: 27.6.2013

Hacettepe Üniversitesi Teknokent'te yaralanmalarda kanamayı, 30 saniyede durduran 'yara bandı' geliştirildi

Teknokent'te Ar-Ge departmanı bulunan bir medikal firma için kan durdurucu proje geliştiren Prof. Dr. Mevlüt Ertan'ın ürettiği yara bandı sayesinde yaralanmalarda kanın 30 saniyede durdurulması planlanıyor. Bant sayesinde ev ve trafik kazaları, savaş ve terör yaralanmalarında hastanın kan kaybından ölmesi engellenecek.

YÜZDE 100 YERLİ

Ertan, mevcut kan durdurucu yara bandı örneklerinden daha etkin bir ürün geliştirdiklerini bildirerek, ürünü yüzde yüz yerli olarak Türkiye'de üretebilmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti. Travmayla ilişkili ölümlerin başta gelen nedeninin kanama olduğuna işaret eden Ertan, travmalı hastanın tedavisinde kritik anının kanamaya anında müdahale olduğuna işaret etti.

KULLANIMA SUNULACAK

TÜBİTAK destekli projeye geçen yıl başladıklarını belirten Ertan, ürünün bu sene sonuna kadar travmalı hastaların ilk müdahalelerinde 112 ilk yardım personeli, askeri sağlık görevlileri, kolluk kuvvetleri, kurtarma ekipleri, endüstriyel güvenlik personeli ve spor ilk yardım görevlilerinin kullanımına sunulabileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanamayı 30 saniyede durduracak yara bandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN