Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayrılık acısına Ayrılık iyi gelen şarkılar

Psikolog DJ Cenk Erdem, düzenlediği son albümü "Güçlendiren Şarkılar" ile ayrılık ve kalp kırıklıklarını unutturmak istiyor

Hem Cerrahpaşa'da alanda çalışmış hem de müzik ve psikoloji ilişkisi üzerine eğitimler veren bir psikolog olarak televizyon ve radyolarda müzik programları da yapan Cenk Erdem, bir yandan DJ kimliğiyle psikoloji altyapısını beraber değerlendirdiği projelerine devam ediyor bir yandan dünyaca ünlü şarkıcılarla söyleşiler yapıyor. Müzik yazarlığını ve serbest basın danışmanlığı kimliğini de sürdüren Erdem, "İyileştiren şarkılar" albümünün ardından son olarak ruhu en çok güzel seslerin ve güzel melodilerin güçlendirdiğini vurgulayarak yayınladığı "Güçlendiren Şarkılar" albümünü çıkardı. Christina Aguilera, Kelly Clarkson, Alicia Keys gibi günümüzün en güzel seslerini, Whitney Houston, Aretha Franklin gibi divaların şarkılarını ve Britney Spears, Kesha, Chris Brown gibi şarkılarıyla enerji yükselten pop yıldızlarını bu albümde bir araya getiren Cenk Erdem ile müzik ve psikoloji üzerine konuştuk…

Müzik etkiliyor
Başka ne gibi etkileri var müziğin?
Özellikle gençler dış dünyaya bir kimlik tanımlayabilmek için belirli şarkıcıları, şarkıları ve müzik türlerini seviyor. Örnekse pop müzik dinleyen gençler, cinsel açıdan daha erken yaşta aktif oluyor. Bunun nedeni araştırıldığında şarkı sözlerinden çok pop şarkıcılarının imajlarının gençleri cinsel açıdan iştahlandırdığı ortaya çıkmış. Müzik davranışlarımızı o kadar çok etkiliyor ki, sert ve isyankar müzikler özellikle genç erkeklerin öfkesini boşaltıyor ve çok işe yarıyor.

'Duygusal şarkılar zehri akıtmaya yarar ama dozu önemli'
Sizi bir psikolog, DJ ve müzik yazarı olarak tanıyoruz peki, herkesin çok iyi bilmediği yönleriniz?
Belki psikoloji mesleğinin gizlilik prensibi içime işlediği için belki biraz da büyüdüğüm için başkalarının sırlarını çok iyi saklayabiliyorum ve yakın çevrem de sırlarını benimle paylaşıyor ve bana danışıyor, bu hoşuma da gidiyor ama açıkçası benim pek bir bilinmeyenim yok hatta ne yaptıysam Google'da bile çıkıyor.
Psikolog olma hikayeniz?
Boğaziçi Üniversitesi'nde hem Psikoloji hem de Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerini bitirdikten sonra aslında Sinema- TV yüksek lisansına devam ettim ama sonrasında Cerrahpaşa'nın Çocuk Kliniği'nde sınavlardan geçip Onkoloji alanında çalışmaya başlayarak bir psikolog olarak ilerleme şansım oldu. Akademik alandan çok sahada çalışmak bana her zaman daha cazip geliyordu, sonrasında da Cerrahpaşa'dan Prof. Dr. İnci Yıldız'ın desteğiyle Houston'da Teksas Çocuk Hastanesi'nde Oyun Terapisi eğitimi aldım ve ayrıca MD Anderson'da psikolog olarak çocuk uzmanlarıyla birlikte çalıştım. Psikoonkoloji alanında Houston'da tüm öğrendiklerimi uygulamak üzere tekrar Cerrahpaşa Çocuk Kliniği'ne geri döndüm ve bana göre hayatımın manevi açıdan en kıymetli işini 4 yıl boyunca yapmış oldum.

DUYGULARI YUKARI ÇEKİYORLAR
"Güçlendiren Şarkılar" projesi nasıl ortaya çıktı?
Sony Music'e bu fikri sunduğumda büyük heyecanla karşıladılar istediğim "İyileştiren Şarkılar" projelerinden sonra yine güzel seslerden ve herkesin sevdiğini bir DJ olarak iyi bildiğim şarkılar arasından 'kendilik' değerini yükselten şarkılar toplamaktı. Doğu kültüründe kendini sevebilmek ve kendi değerini bilmekle bencillik karıştırılıyor. Oysaki herkesin sağlıklı bir sevgi ilişkisi yaşayabilmesi için kendini sevebilmesi ve kararlarıyla mutlu olması çok güzel. Üzen sevgiliden, kalbini kıran arkadaştan çekip gidebilme gücü veren şarkıları bir araya getirdiğim bir proje diyebiliriz. "I will survive" gibi çoğunlukla sadece sözleriyle değil yüksek temposuyla da ruh halini yükselten ve duyguları yukarı çeken şarkılar seçtim.
Bir ayrılık acısı karşısında en çok ne tarz müzikler ile kalbimizi normale çevirebiliriz?
Hangi duygu olursa olsun öncelikle o duyguyu yaşamaya izin vermek gerekiyor. Ayrılık acısını da yaşamaya izin vermek için bu hüznü anlatan duygusal şarkılar elbette zehri akıtmaya yarayabilir ancak doz önemli, bu şarkılara takılıp kalırsanız asla dipten yukarı fırlayamazsınız. En güzeli bu şarkılarla gereken gözyaşını döküp, umut veren, güç veren şarkılarla yola devam etmek. "Since u been gone" şarkısıyla Kelly Clarkson gibi nefes almak ve yola devam etmek en güzeli, hayat kısa.

AŞK, HAYAT DEMEK
Peki, dinlediğimiz müzik ile yanlış giden bir ilişkiyi bitirebilecek kadar güçlendirebilir miyiz ruhumuzu?
Zaten şarkıları ya duygu durumumuza eşlik eden şarkılardan seçiyoruz ve derdimize ortak ediyoruz. Elbette, kimi zaman bir filmden, bir şarkıdan ya da bir kitaptan cesaret alınabilir yeter ki gönül istiyor olsun. Ama değişmeye, yeniliğe, vazgeçmeye cesareti olmayan, direnç gösteren hiç kimse ne şarkılardan faydalanabilir ne de terapilerden.
Siz yaşadınız mı böyle bir aşk acısı?
İnsan hem en çok sevdiğini üzüyor hem de seni fena üzen biri mutlaka oluyor. Ayrıca aşk acısı yaşamasam bu şarkıların peşine düşer miydim? "Aşk hayat demek", hem de fena yanıyor insanın canı aşktan, ama canın yandıkça da bencillikler törpüleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayrılık acısına Ayrılık iyi gelen şarkılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN