Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eylemlerin bilançosu ağır oldu

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün hazırladığı Gezi Parkı'na destek eylemleriyle ilgili rapor gösterilerin maddi faturasını ortaya çıkardı

İstanbul'da başlayıp 31 Mayıs'tan itibaren Ankara'da patlak veren Gezi Parkı eylemlerinin faturası ağır oldu. 1 göstericinin ölümü çok sayıda yaralı ve yüzlerce gözaltının yapıldığı eylemlerin maddi hasarı da büyük oldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin yaptığı araştırma sonucunda hazırlanan raporda eylemcilerin yol açtığı hasar tespitine yer verildi. Raporda Büyükşehir Belediyesi'ne ait araç ve kamu binalarının zararının 2 Milyon TL'yi aştığı kaydedildi. Kızılay, Kuğulu Park, Kenedy ve Dikmen Caddesi başta olmak üzere değişik noktalarda düzenlenen eylemlerde yaşanan şiddet sonucunda Ethem Sarısülük polis kurşunuyla can verirken, 133'ü polis olmak üzere 381 kişinin yaralandığı belirtildi. Ekiplerin titizlikle yürüttüğü çalışmalar sonucunda hazırlanan raporda şiddete dayalı eylemler sonucunda 104 işyeri, 28 resmi kurum, 48 banka, 21 ATM cihazı, 74 otomobil zarar gördü.

Fatura 2 milyon TL'yi aştı
Raporun devamında ise olayların yaşandığı noktaları görüntülemede aktif olarak kullanılan 42 MOBESE kamerasının kablolarının kesildiği ve direkleri yakılarak zarar verildiği belirtildi. Ayrıca 116 reklam panosu, 36 yazılama, 119 kamuya ait trafik levhası, aydınlatma cihazı, metro asansörü, banka ve ağaç ile 65 polise mukavemet olmak üzere toplamda 653 zarar ve yağma olayının meydana geldiği kaydedildi. Bu olaylar sonucunda Büyükşehir Belediyesi'nin beyan ettiği zararın da 810 bin TL ile 451 bin Euro olduğu toplamda 2 Milyon TL'yi aştığı vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylemlerin bilançosu ağır oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN