Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençler'den bir ilk

Avrupa'da üst düzey liglerde bulunan üç takımın uyguladığı SpartoNova testini Türkiye'de hayata geçiren kırmızı-siyahlılar adını tarihe yazdırdı

Giriş Tarihi: 1.7.2013
Gençlerbirliği'nden bir ilk…Futbolcuların sakatlanma ihtimali olan bölgelerinin tespit edilerek, özel egzersiz programları ile sakatlıkların önüne geçilmesine engel olan SpartaNova değerlendirme testleri ülkemizde ilk kez Gençlerbirliği'nde yaşama geçirildi. Kırmızı-siyahlıların sağlık ekibinde yer alan fizyoterapist Mehmet Şen, SpartaNova testinin Türkiye'deki eğitmeni olarak, takımda yeni sezon öncesi yapacakları bu testle olası futbolcu sakatlıklarını önleme ve zamanında önerilecek egzersizlerle yaşanabilecek sakatlıkların en asgari seviyeye indirilebileceğini kaydetti.

Risk ortaya çıkıyor
Türkiye'de bir ilkin gerçekleşmesine öncülük eden Gençlerbirliği'nde uygulanan SpartaNova testi, Ghent ve Brüksel üniversitesinin geliştirmiş olduğu bir değerlendirme sistemi. Bu sistem ile profesyonel sporcunun fiziksel özellikleri analiz edilip, yapılan özel kuvvet testleri, esneklik, denge, stabilizasyon değerlendirmeleri, antropometrik ölçümler sporcunun mevcut kas iskelet sistemi sakatlanma riskleri ortaya çıkartıyor.

Online takip mevcut
Analiz sonucunda mevcut sakatlanma risk faktörlerine göre, oyunculara özel egzersiz programı planlanıyor, yapılan egzersiz programı ile sakatlık risk profili sporcu tarafından online olarak takip edilebiliyor. Sporcu, internet bağlantısının olduğu her yerden tavsiye edilen egzersiz programını izleyip uygulama şansına sahip. Avrupa'da üst düzey liglerde yer alan üç kulübün ardından SpartaNova test programını kullanan takım Gençlerbirliği oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler'den bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN