Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahatlığın adresi: Elta

Ankara'da 26 yıl önce kurulan ve bugün 300 bayi sayısına ulaşan Elta, ürettiği rahat ve güvenli bazalarla farklı ülkelere ihracat yapıyor

Giriş Tarihi: 4.7.2013
1987 yılından bu yana hizmet verdiği yatak ve baza sektöründe öncü kuruluşlardan biri haline gelmeyi başaran Elta, dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya başladı. Temelleri Ankara'da atılan firma, kendi geliştirip patentini aldığı 'baza kilidi' sayesinde birçok kez ölümle sonuçlanan baza kazalarının da önüne geçmeyi başararak sektörde fark yarattı.

ÖNCE KIZDI SONRA ÜRETTİ
Mesleğe tornacılıkla başlayan Mehmet Ali Erdoğmuş, yatak ve baza sektöründe gördüğü piyasa açığı üzerine 1987 yılında katlanır baza üretmeye başladı. Küçük bir dükkanda kardeşiyle beraber üretim yapan Erdoğmuş, işlerin büyümesiyle Siteler'de daha büyük bir yer kiralayarak, geniş çaplı üretim yapmaya başladı. Erdoğmuş'u bu işe girmeye teşvik eden şey ise evlenirken aldığı somyanın ayaklarının tek tek kırılması oldu. Erdoğmuş, yaşadığı bu olay sonrasında sinirlenip sağlam bazalar üretmeye karar verdi.

"DEV TESİS YOLDA"
Elta markasının geleceğe yönelik projelerinden de bahseden Erdoğmuş, entegre bir üretim tesisi kurmak istediklerini belirterek, "Daha kaliteli ve seri bir üretime kavuşmak için girişimlerimizi başlattık. Önümüzdeki 5 yıl içinde dev bir kapalı alana sahip yatak ve baza üretim tesisi kuracağız. Bu sayede üretimimizi artırarak hem istihdam sayımızı hem de ihracat rakamlarımızı yükseltmek istiyoruz. Aynı zamanda markanın bilinirliğini artırmak için tanıtım çalışmalarına da ağırlık vermeye başladık" dedi.

'ÖNCE İNSAN GÜVENLİĞİ'
Marka bünyesinde bulunan ürünlerin tüm parçalarını bizzat ürettiklerini dile getiren Mehmet Ali Erdoğmuş, kendi geliştirdiği 'baza kilidi'nin patentini de alarak bazaları açıp kapatırken meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların da önüne geçmiş oldu. "Önce insan güvenliği" diyen Erdoğmuş, "Ürettiğimiz kilit, baza açılınca otomatik olarak devreye giriyor. Kilitlendiği için baza kapağının müşterilerimizin üzerine düşme tehlikesi de ortadan kalkmış olduk" dedi. Erdoğmuş, piyasada ürünlerini ucuza mal etmek isteyenler var. Maliyeti düşürerek kaliteden taviz veriyorlar. Haberlerde baza altında kalıp yaşamını yitiren insanlar gördük. Bu ürünler mutlaka denetlenmeli ve belirli standartları olmalı" diye konuştu. Markalaşma yolunda reklama bundan sonra önem vereceklerini anlatan Erdoğmuş, bu yönde çalışma yapacaklarını söyledi.

ANKARA'DAN DÜNYAYA AÇILAN BİR MARKA
İşlerin günden güne büyümesiyle yeni üretim alanları açmak zorunda kaldıklarını belirten Erdoğmuş, Elta markasını 6 bin metrekare kapalı alana sahip, 65 kişinin çalıştığı bir işletme haline getirdi. Sadece Ankara'da 300 bayiye ürün veren Erdoğmuş, aynı zamanda Samsun, Mersin, Adana ve Karabük gibi illere de ürün satmayı başardı. Daha sonra üretiminin bir bölümünü ihraç etmeye başlayan marka, başta İsviçre ve Belçika gibi ülkelere ürettiği ürünleri gönderdi.

'KENDİ BÜNYEMİZDE ŞUBELER KURACAĞIZ'
Koltuk takımı mekanizmaları üretirken 2001 yılında yatak ve baza yapmaya başlayan Elta'nın patronu Mehmet Ali Erdoğmuş, "Bugüne kadar sattığımız ürünlerimizin hep arkasında durduk. Bizden alışveriş yapan esnaf için güven veren bir firma haline geldik. Bu güven sayesinde kısa zamanda uzun bir yol kat ettik. Artık markalaşarak Elta ismiyle kendi bünyemizde şubeler açmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahatlığın adresi: Elta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN