Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağır cezadan kültür-sanata

Giriş Tarihi: 6.7.2013

12 Eylül'ün mahkeme salonları sanatın merkezi haline geldi. Alparslan Türkeş, Nazım Hikmet, gibi ünlü isimlerin yargılandığı salonlar, sanat yuvasına döndü

Kültür ve Turizm Bakanlığı, adı 12 Eylül askeri darbesi ile anılan ve Alparslan Türkeş, Nazım Hikmet, Deniz Gezmiş gibi isimlerin yargılandığı mahkeme salonlarını "kültür-sanatın" merkezi olarak yaşatıyor. Cumhuriyetin ilk kamu binalarından biri olan eski Ankara Adliye'sinin ağır ceza mahkeme salonları, şimdilerde pek çok kültür, sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

ÖNEMLİ İSİMLER YARGILANDI
Ulus'ta Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün kullandığı binada, 1926'dan 1989'a kadar 63 yıl boyunca birçok önemli isim yargılanmıştı. 2008'de restore edilen binada bulunan mahkeme salonları da tarihi yaşatmak amacıyla özüne uygun bir şekilde korundu. 2006'da Kültür Bakanlığı'na devredilen bina, Nisan 2009'dan sonra kültür ve sanat amaçlı kullanılmaya başlandı.

TÖRENLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Bir zamanların en önemli yargılamalarının yapıldığı salonlar, kültür ve sanat faaliyetleri ile tören, kısa film yarışması, toplantı, konferans ve tiyatro temsillerine ev sahipliği yapıyor. Bakanlık, gerekli izinler alındığı takdirde mahkeme salonlarını kültür, sanat faaliyetlerine açıyor. Sinema, tiyatro temsilleri 12 Eylül'ün en önemli izlerini taşıyan salonlarda halkla buluşuyor.

NEREDEN NEREYE?
Tarihte birçok kişinin yargılandığı, üzüntülere şahit olan mahkeme salonları artık mutluluklara ev sahipliği yapıyor. Mahkeme salonları Kültür ve Turizm Bakanlığından izin alınarak kullanıyor. Bina, son olarak Çankaya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği kısa film yarışmasına ev sahipliği yaptı. Başkent Üniversitesi öğrencilerinin sinema gösterileri ve bazı lise öğrencilerinin şiir dinletileri de bu salonlarda yapıldı.

Derya KAYA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağır cezadan kültür-sanata
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN