Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: Yok öyle yağma!

Giriş Tarihi: 6.7.2013
TBMM'de bekleyen bir yasa tasarısı var.
Adı, Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı… Yasalaşırsa, Türkiye futbolcular için "Vergi Cenneti" olmaktan çıkacak!
Şimdi yürürlükteki mevcut Gelir Vergisi Kanunu'na bakalım.
Orada bakın özetle ne diyor:
"Süper Lig'de oynayan futbolcular yüzde 15, bir alt ligdeki kulüplerde oynayan futbolcular yüzde 10, diğer kulüplerde oynayan futbolcular ise yüzde 5 vergi öder. Teknik direktörlerin ödediği vergi ise yüzde 35…" Hemen fark etmişsinizdir haksızlığı!
Sen dünyaları kazan, en fazla yüzde 15 vergi öde!
Hiç adil olmayan, hakkaniyet ölçülerine sığmayan, insanı "İsyan ettiren" bir ayrıcalık bu… Bir tür ayrımcılık!
Bırakın memurunu, askerini, öğretmenini, mühendisini işçisini; asgari ücretlisinden bile vergisini "Ümüğüne basa basa" alan devlet, futbolcusuna bu "Kıyağı" yıllardır niye yapar?
Bu soruya, "Mantıklı cevap verebilen" bir Allah'ın kulu çıkacağını sanmıyorum!
Bir ara Özal döneminde gündeme geldi bu haksızlık… Ortalık karıştı; "Futbolculara bu ödün verilmemeli" diyenler çıktı ama nafile!
Etkin çevrelerin (!) baskıları sonucu yasaya, "Yüzde 10 stopaj öderler" hükmü konularak, futbolculara "Büyük kıyak" sağlandı… Bu küçük verginin bile çoğu zaman futbolculardan çıkmadığı, kulüplerce ödendiği söylenir!
Yeni yasa tasarısındaki hükümler genel kurulda yine futbolcular lehine "Kuşa döner mi?" bilemeyiz. Bekleyip, göreceğiz! Peki, yasadaki yeni düzenlemede neler var; ona da bir bakalım…
"Ücretlilerde olduğu gibi kazanca göre vergilendirme yapılacak.
Eğer bir futbolcunun yıllık geliri 160 bin liranın altındaysa, gelir dilimlerine göre yüzde 15, 20, 27 ve 35'lik oranda vergilendirilecek.
Kazanç 160 bin liranın üzerindeyse, futbolcular da beyannameyle gelir ve gider bildiriminde bulunacaklar; ortaya çıkan rakam üzerinden vergilerini ödeyecekler. Ülkemizde en az 6 ay kalan yabancı futbolculara da bu hükümler uygulanacak."
Yurt dışına göz attığımızda, halen en üst ligde oynayan bir futbolcunun ödediği vergi İngiltere ve Japonya'da yüzde 50, Almanya'da yüzde 45, İspanya ve İtalya'da yüzde 43, Fransa'da yüzde 40, Hollanda'da ise yüzde 30 düzeyinde… Tabloyu gözünüzün önüne serdik… Varın artık siz değerlendirin, yanlışı doğruyu!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Yok öyle yağma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN