Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıfırdan başladı zirveyi zorladı

Giriş Tarihi: 8.7.2013

Eşiyle birlikte Erpa Teknoloji'nin temellerini atan Ayla Abay, "Biz sıfırdan başladık. Amacımız bayi sayımızı 10'a yükseltmek" dedi

Angikad Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği üyesi Ayla Abay, başarılarla dolu hayat hikayesini SABAH Ankara ile paylaştı. Eşi ile birlikte zor bir sürecin ardından kendi işlerini kuran Abay, büyüme hikayelerini anlattı. Abay, yıl sonuna kadar bayi sayısını 10'a, çalışan sayısını ise 500'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Bize kendinizden bahseder misiniz?
1974 Ankara doğumluyum. Babamın ısrarıyla ticaret lisesine gittim. Fen dersleri okutulmadığı için başarılı bir öğrenci olmama rağmen üniversiteyi kazanamadım. Yedi yıl arayla aynı gün ve aynı ayda doğan 16 yaşında Pelinsu ile 9 yaşında Ahmet Bora isimli iki çocuğum var.
Türkiye'nin sayılı telefon firmalarından birisinin, Erpa Teknoloji'nin sahibisiniz. İş hayatına nasıl girdiniz?
Okul yıllarında staj yaparak küçük bir deneyim kazandım. Liseyi bitirdikten sonra 16 yaşında satış temsilcisi olarak işe başladım. Eşimle çalışma şansını elde ettim. Bir seneye yakın aynı işyerinde çalıştık. Eşim daha sonra askere gitti, ben de çalışmaya devam ettim. Aynı mağazada satış müdürlüğüne kadar yükseldim. Eşim askerden döndükten sonra evlendik.
Peki kendi işinizi nasıl kurdunuz?
Ben satış, eşim ise muhasebe müdürlüğü yapıyordu. Firma, kriz nedeniyle iflas etti. Eşim de ben de doğruları söylemekten kaçınmadığımız için işsiz kaldık. Ben çocuğumuz küçük olduğu için iş aramadım. İngilizce, bilgisayar ve ehliyet kursuna gittim. Eşim Tekin ise gazete ilanlarından kendi vasıflarına uygun, maaşı yüksek iş baktı. İstediği gibi bir iş bulamadı. Önceki maaşının dörtte birine denk gelen ücretle ön muhasebe elemanı olarak bir işe girdi. 15 gün içinde kendini gösterdi. Beş firmanın müdürü, eşimi muhasebede tam yetkili yaptı ve maaşını iyileştirdi. 6 ay sonra işten ayrıldı. İşyerindeki arkadaşları 'Sen yoksan biz de yokuz, seninle birlikte ayrılırız' dedi. Bunun üzerine eşim kendi işini yapmaya karar verdi. Elimizdeki birikimin son kuruşunu Turkcell mağazasının dekorasyonu için harcadık. İşlerimiz istediğimiz gibi olmadı. Turkcell, yetkili mağazalarından birisini devrediyordu. Firma orayı almamızı önerdi ancak paramız yoktu. Borç para bularak işe girdik. Gece-gündüz çalıştık, iyi bir müşteri portföyü oluşturduk. Kaybetme şansımız yoktu, dört elle işe sarıldık.

Eşim hayal ortağım

Kaç mağazanız var?
İlk mağazamızın ardından Turan Güneş, Kızılay, Panora Samsung, Sincan'da iki, Eryaman ve Demetevler'de olmak üzere sekiz mağazamız var. Yakında Konya Yolu'nda açılacak alışveriş merkezinde de yerimizi alacağız. Türkiye'nin değişik bölgelerinde 300'e yakın alt bayilerimiz bulunuyor. En büyük hedefimiz mağaza sayımızı 10'a çıkarmak.
Bu kadar çok mağazayı, alt bayiyi, personeli yönetmek güç olmuyor mu?
Biz, baştan beri sistemli gittik. Kurum içi eğitimini önemsedik ve personelimizin gelişimi için hiçbir şeyi esirgemedik. Yeni açılan mağazalarımıza yönetici ihtiyacını içimizden sıfırdan başlamış, kendini ispatlamış kişilerden seçiyoruz. Personelimize her açıdan destek oluyoruz. Kaliteli yaşam sürmeleri için her türlü imkanı sağlamaya özen gösteriyoruz.
Sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Herkes ilk bakışta bizi telefoncu gibi görüyor. Asıl yoğunlaştığımız alan hat, ses transferinin yanı sıra data transferi. Şu anda hayatın her alanında teknoloji var. Teknoloji bilgisayarlardan çıkıp mobil olarak hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Biz kazandığımızı bu sektöre yatırarak daha büyük yatırımlar yapmak istiyoruz.
Karı koca birlikte çalışmak nasıl bir duygu?
Biz hayatımızın her anında birbirimizi bütünleyen bir çift olmayı başardık. Evliliğimizi ise hayatımızın en büyük şansı olarak görüyoruz. Eşim, fikir üreten, cesareti olan bir kişi. Ben ona hep destek olurum. Eşimi kendimin hayal ortağı olarak görüyorum. Biz birlikte başlayıp, bu noktaya eşimin medeni cesareti sayesinde geldik. Biz cesaretle, ileriyi görerek, hedefler koyarak başardık.

Palyaço topluyor

Çocuklarınızla neler yapıyorsunuz?
Çocuklarımız bizim için çok özel. Onlar için her şeyin en iyisini yapmak istiyoruz. Kızım dans ediyor, tiyatro oynuyor, müzik dinliyor. 4 yaşından bu yana bale yapıyor. Caz eğitimi alıyor. Oğlum ise matematik beyinli. Arabalar, legolar, robotlar onun dünyası.
Sosyal sorumluluk projelerine önem veriyoruz…
Burada yaptığımız projeleri tek tek anlatmak istemiyorum. Ama başarıyı yakalamış her insan sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer almalı, yeni hayatlara dokunabilmeli. Biz Erpa olarak üzerimize düşen görevi yapmanın huzuru ve mutluluğu içerisindeyiz.
Çok güzel bir palyaço koleksiyonunuz olduğunu görüyoruz…
Bir seyahatim sırasında palyaço aldım. Daha sonra bu koleksiyona dönüştü. Her gittiğim ülkeden palyaço objeleri almaya özen gösteriyorum. Hepsinin benim için anlamı farklı. Çoğu zaman kendimi onların yerine koyduğum oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıfırdan başladı zirveyi zorladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN