Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darülacezede kalanların kıymaya ihtiyacı yok

Giriş Tarihi: 10.7.2013

İstanbul Darülacezesi'nde kalan yaşlıların portrelerini objektifine yansıtan ünlü oyuncu Volkan Severcan, "Oradaki insanların, sanata, sevgiye ihtiyacı var" dedi

Biz O'nu tiyatro sahnesinden, pek çok dizi ve filmden tanıyoruz ama en çok hafızalarımıza kazınan Çocuklar Duyması'ndaki 'Zero Erkek-Tuna' rolüyle anımsıyoruz… Oyuncu Volkan Severcan'ın ismini son zamanlarda rol aldığı karakterler yerine hayat verdiği "Nasıl Geçti Habersiz" isimli fotoğraf sergisiyle de duyduk. Daha önce İstanbul'da izlenime açılan sergi, geçen hafta Ankara SGK Başkanlığı'nda görücüye çıktı. İstanbul Darülacezesi'nde kalan yaşlıların portrelerini objektifine aktaran Severcan, sergiyle birlikte yıllardır 'gizlediği' fotoğraf sanatçılığını da açık etmiş oldu. "Yaşlılara Saygı" projesi kapsamında gerçekleşen çalışmayla "doğru beslenmek ve güzel bir hayat yaşama"nın önemine vurgu yapıldı. Ve aslında proje, pek çoğumuzun hayat karmaşasından gitmediğimiz, gidemediğimiz darülacezedeki yaşlıların yaşamlarına da 'göz gezdirme' fırsatını sundu. Farklı insanlarla 1 hafta geçiren, onlarla arkadaş olan ve yüzlerce kare fotoğraflarını çeken Volkan Severcan da hepimizin kulağına küpe olacak cümleyi kurdu: "Onların kıymadan daha fazla şeye ihtiyacı var, sevgiye, sanata, kültüre."
Sizi televizyon ve tiyatro sahnesinden tanıyoruz ancak fotoğrafa olan ilginizi hiç bilmiyorduk, nasıl çıktı ortaya?
Eskiden beri fotoğraf çekiyorum. Oyunculuk mesleği ile alakam olmadığı zamanda başlamıştım. Analog kameralarla çekim yapıp, fotoğrafların banyosunu yapmışlığım var. Yakın çevrem bilir fotoğrafa olan merakımı. Her fotoğrafın bende hikayesi vardır.
Bu ilk sergi ama değil mi?
Çok fotoğraf çekiyorum ama bir sergi fikri oluşmamıştı. Bu çalışmada 7-8 bin kare fotoğraf çektim.

'Hiç yaşlanmayacak ve ölmeyecek gibi yaşıyoruz'
Proje nasıl oluştu?
Darülaceze daha önce gittiğim bir yer değildi itiraf edeyim. Hep biliriz, Kurban Bayramı'nda et yollayayım, Şeker Bayramı'nda şeker yollayalım diye hayatın kalabalıklığından dolayı ertelediğimiz bir yer. Teklif geldi Abott firmasından. Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında tiyatro oynanamız istendi. Gittik ve orada oynadık. Darülaceze müdürü, bu tarz yerlere gelenlerin hep yemek getirdiğini anlattı ve "Bizim yemeğe ihtiyacımız yok. İhtiyaç olan sevgi, sanat, kültür" dedi. Bir bakıyorsunuz ki orada öğretmenler var, görmüş geçirmiş insanlar var ve onların hakikaten kıymadan daha çok şeye ihtiyacı var. Sonra 'ne yapabiliriz'i konuştuk ve oradaki insanlarla arkadaş oldum. Arkadaşlarımın fotoğraflarını çekmeye karar verdim ve 'Nasıl Geçti Habersiz' sergisi ortaya çıktı. Sergi açılışında çalışmanın ortaya çıkmasındaki en önemli nedenler arasında sağlığa dikkat çektiniz…
Biz hiç yaşlanmayacağız gibi ve de ölmeyecekmişiz gibi yaşıyoruz. Oysa oraya gittiğinizde anlıyorsunuz. Hayatınız iyi geçirmediyseniz, biraz bozuk vaziyetiniz varsa sonbaharınız pekiyi geçmiyor. Bu yüzden farkındalık projesi oluşturduk.

'Sahnede ölürüm'
Peki, kendi adınıza neler çıkardınız dününüzü sorguladığınızda?
Çok şey… Ama yaşı farklı düşünmek gerekiyor. Yaşı benden küçük olan yaşlılar da var. Hayatı nasıl yaşadığınız önemli.
Serginin kitaba dönüşmüş hali de var…
Hikayeler bulduk, toparladık ve benim fotoğraflarımda yer aldı. O da hazırlandı, sonbahara çıkabilir.
Peki, en etkilendiğiniz hikaye ne oldu?
Fotoğraflarını çektiğim kişilerin gençlik fotoğraflarını da istedim ki iki hali yan yana getirebileyim. Biri getirdi ve fotoğraf çok küçük 'Daha büyük fotoğraf yok mu?' deyince 'Evladım ben bunu donumda kaçırdım' dedi. Gelin-kaynana hikayesinden dolayı evden kaçış söz konusu.
Çalışma hayatınıza dönersek… Yeni projeler, diziler, tiyatro oyunları?
"Bavul", "Canlı Yayın" tiyatro oyunları devam ediyor. "İyi Aile Çocuğu" oyunu başlayacak. Çocuklar Duymasın'ın çekimleri sürüyor. Koşturmaya devam ediyoruz.
Nasıl bir yaşlılık hayal ediyorsunuz?
Sahnede ölürüm diye düşünüyorum. Benim babam avukat hep dertli uğraştı adam. Hiç ben iyi bir şey için gelen birini hatırlamıyorum. Bizse insanların güldükleri, eğlendikleri yerdeyiz.
Onun katkısı var mı?
Evet sanırım. Sıkıntılı yerde olmam pek, kaçarım.
Yiyeceklerle aranız nasıl peki?
Son dönemde kilo aldım. Verirsem iyi olacak. Sağlıkla ilgili yapılan tüm projeleri destekliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darülacezede kalanların kıymaya ihtiyacı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN