Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Gerekçeye ne gerek var?

Giriş Tarihi: 10.7.2013
Meclis'te günümüz gecemiz birbirine karıştı… Ekonomi ağırlıklı birçok düzenlemeyi içeren torba yasa teklifi görüşmeleri herkesi yordu.
Açıkçası bizim torba çuvala döndü.
Geç saatlere kadar süren görüşmelerde renkli görüntüler de ortaya çıktı! AK Partili vekiller önceki gece muhalefetin önergesi sanıp yanlışlıkla sağlık çalışanlarına ek ödemeyi düzenleyen bir maddeyi reddetti.
Nasıl mı? Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, maddeyi oylamaya sundu, AK Partili vekiller elini kaldırmadı.
Doğal olarak madde kabul edilmedi. AK Partili vekiller "madde" değil "önerge" dediniz diyerek itiraz etti ama kabul görmedi. Sadık Bey, "Sayın milletvekilleri yapacak bir şey yok, oyladım ben, kabul edilmedi yani yoruma da gerek yok" diye tepki gösterdi. İtirazlar üzerine tutanaklar okundu, bir kez daha madde kabul edilmedi. Hatayı düzeltmek ise iki saati buldu.
Bu arada muhalefet milletvekilleri içinde devlet memurlarından Sermaye Piyasası Kurulu'na kadar geniş bir yelpazede yeni düzenleme öngören torbayı "ti"ye aldılar.
Verdikleri önergelerin her birinin gerekçelerine "torba" tanımı yazdılar.
Örneğin, sadece 73'üncü madde 16 sayfadan oluştu.
Bu maddede, alfabenin bütün harfleri fıkra olarak yer oldu.
Yetmeyince de "aa" diye devam etti… Anlayacağınız, bizim torba herkese "aaaaaa!" dedirtecek hal aldı… Hazır söz yasal çalışmalardan açılmışken; Eski bir siyasinin dilinden tarihi bir anekdotu aktarmak istiyorum; "İhtilal yapılmış, paşalar Anayasa'yı hazırlıyor. Maddeler yazılır, 'Anayasa' bitti denir. Ama gerekçeleri yok!
Siyasiler uyarır: 'Paşam, gerekçesiz yasa olmaz. 1961 Anayasası'ndaki farkları nasıl ortaya koyacaksınız?' Paşa celallenir: 'Gerekçeye ne gerek var kardeşim'!" Bizim torba yasa teklifinde de, vekiller yorgun düştüğü için artık "gerekçeye ne gerek var" noktasına gelindi.
Oysa toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bu tür düzenlemeler yapılırken biraz ince eleyip sık dokumak gerekiyor.
Bu düzenlemeleri bir çuvala, torbaya sıkıştırarak yapınca işler karışıyor.
Her seferinde yeniden yasal düzenleme gerekiyor.
Hadi hayırlısı!
Yasaları dokunulmamak üzere demokratikleşmiş bir Türkiye dileğiyle…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Gerekçeye ne gerek var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN