Türkiye'nin en büyük üniversitesi

80 bin öğrencisiyle Türkiye'nin en büyük üniversitesi olma özelliğini taşıyan Gazi, yakında ikinci tıp fakültesini kuracak

Giriş Tarihi: 10.7.2013
Kuruluşu 1926 yılına kadar uzanan, özellikle belli bölümlerde 'iddiasını' koruyan Gazi Üniversitesi'nde 80 bin öğrenci eğitim görüyor. 80 yıllık fakültelerin yanı sıra 20-30 yıllık genç alanlarda da eğitim veren üniversitede 22 fakülte bulunuyor. İlerleyen dönemlerde bu fakültelere 4 tane daha eklenmesi hedefleniyor. Üniversite Türkiye'de ilk kez ikinci bir tıp fakültesi projesi için de harekete geçmiş durumda. İngilizce eğitim verecek fakülteye özellikle yabancı öğrenciler kabul edilecek.

Rekor sayıda öğrenci

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, ihtiyaca yönelik yeni bölümler açtıklarını belirterek, "Polatlı'da İslami Bilimler Fakültesi açılacak. Yine Polatlı'da Hacettepe'ye bağlı bir yüksekokul var. Onu da biz devralacağız. Aynı zamanda 7 enstitümüz var. Buralarda 16 binin üzerinde yüksek lisans ve doktora öğrencisi bulunuyor. Çoğu üniversitenin öğrenci sayısı kadar bir rakam bu" dedi.

İstihdam sorunu yok
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin çok eski olduğunu, 12 bin öğrencisi bulunduğunu anlatan Büyükberber, sağlık işletmeciliği ve uluslararası ticaret bölümlerinin açılacağını söyledi. Türkiye'de sağlık işletmeciliği konusunda alanında yetişmiş uzman olmadığını anlatan Rektör, "Biz fakülte düzeyinde eğitim vereceğiz. Aynı şekilde uluslararası ticaret de revaçta. Artan ithalat ihracat nedeniyle bu alan çok önemli. Bu sene iki bölüme de öğrenci alınacak. Mezun olduklarında istihdam sorunu yaşayacaklarını sanmıyorum" diyerek düşüncelerini ifade etti.

Sağlık işletmeciliği bölümü açılacak
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin çok eski olduğunu, 12 bin öğrencisi bulunduğunu anlatan Büyükberber, sağlık işletmeciliği ve uluslararası ticaret bölümlerinin açılacağını söyledi. Türkiye'de sağlık işletmeciliği konusunda alanında yetişmiş uzman olmadığını anlatan rektör, "Biz fakülte düzeyinde eğitim vereceğiz. Aynı şekilde uluslararası ticaret de revaçta. Artan ithalat ihracat nedeniyle bu alan çok önemli. Bu sene iki bölüme de öğrenci alınacak. Mezun olduklarında istihdam sorunu yaşayacaklarını sanmıyorum" diyerek düşüncelerini ifade etti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi alanında önemli bir projeye de imza atıyor. Mevcut fakültenin yanı sıra üniversite yabancı dil eğitimin verileceği ikinci bir tıp fakültesini hayata geçirecek. Özellikle yabancı öğrencilerin kabul edileceği fakülte Türkiye'de ilk olacak. Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, bu fakülte için hastane de yapıldığını anlatarak, "Türkiye'de hekim açığı var. Biz bunun için ikinci bir fakülteyi daha hayata geçiriyoruz" diye konuştu.

Tarihe çok meraklı
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Onkoloji Derneği'nin başkanlığını yürütüyor. NEMA adı verilen 26 ülkedeki onkoloji derneklerinin başkanlığını da yürüten Büyükberber, tarihe merak duyuyor. Özellikle Büyük Türk Tarihi ile ilgili kaynakları okuyan Rektör, hayatında en çok ise eşi ve 4 çocuğuna önem veriyor. Büyükberber, "Ne rektörlük ne profesörlük unvanı hiçbir şey çocuklarımdan önde değil. En büyük hobim çocuklarımla, ailemle zaman geçirmek" dedi.

İş fikirleri destekleniyor
Büyükberber, eczacılık, diş hekimliği, mimarlık, mühendislik bölümlerinin çok eski ve başarılı olduğunu söyledi. Bilişim Enstitüsü'nde Adli Bilişim diye yeni bir ana bilim dalı oluşturulduğunu, bu yönde de eğitim çalışmalarının yapılacağını vurguladı. İlk kez İş Fikri Yarışması düzenleneceğini anlatan Büyükberber, 140 bin TL para ödülü verileceğini açıkladı.

Okulun hikayesi
1926 yılında eğitim-öğretime başladı.
Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında toplam 75 bin 816 öğrenci eğitim görüyor.
2 bin 59 öğretim üyesi, 1950 öğretim elemanı görev yapıyor.
Türkiye'nin ileri düzeyde eğitim veren ilk 5 üniversitesinden biri.
Mühendislik eğitiminde Türkiye'nin en iyi ilk 3 üniversitesi arasında.
Gazi Teknopark, en başarılı ilk 4 teknopark arasına ismini yazdırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en büyük üniversitesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN