Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef, uluslararası bir üniversite olmak

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, hem araştırma hem de uluslararası üniversite hedefini taşıyor. Üniversite şu an 10 fakültede öğrenci kabul ediyor

Giriş Tarihi: 11.7.2013
Ankara'nın en genç devlet üniversitesi olan Yıldırım Beyazıt, kısa sürede adından 'başarı'larıyla söz ettiriyor. Özellikle araştırmaya ağırlık veren, bu anlamda birçok yüksek lisans ve doktora programı açan yükseköğretim kurumunun en büyük hedefi uluslararası bir üniversite olmak. Kurulduktan bir yıl sonra tıp fakültesini açarak önemli bir ilki gerçekleştiren yükseköğretim kurumu, yeni fakülte ve bölümleri de öğrencilerin hizmetine sunacak.

10 FAKÜLTEDE ÖĞRENİM
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, şu an 10 fakültede, 4 enstitüde, 2 yüksekokulda eğitim verdiklerini açıkladı. Doğan, tıp, hukuk, siyasi bilgiler, mühendislik ve doğa bilimleri, sağlık bilimleri, işletme, insan ve toplum bilimleri, İslami ilimler, konservatuara öğrenci kabul ettiklerini, diş hekimliği fakültesini de açmayı planladıklarını vurguladı.

KISA SÜREDE BÜYÜDÜK

Birkaç yıl önce kurulmalarına rağmen kısa sürede büyük bir üniversite olduklarına dikkat çeken Doğan, özellikle, sağlık, fen ve sosyal bilimler alanlarında programların bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Metin Doğan, özellikle sağlık inovasyonuyla ilgili yeni tekniklerin geliştirilmesini amaçladıklarını anlatarak, "Sağlıkla ilgili yeni yöntemler ilgimizi çekiyor. Aynı zamanda uluslararası ilişkiler bizim için önemli. Ankara, Türkiye'nin yönetim merkezi. Bu nedenle bu alana öncelik verdik" dedi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Kamu kurum ve kuruluşlarına, özel sektöre danışmanlık hizmeti de verdiklerini kaydeden Rektör Doğan, uzmanlaşma niyetinde olduklarını ifade etti. Doğan, kurulduktan 1 yıl sonra tıp fakültesini eğitim-öğretime açtıklarını belirterek, bunun Türkiye'de bir ilk olduğunu vurguladı. Normal şartlarda tıp fakültesinin kuruluşunun 10-15 yıllık bir süre gerektirdiğini anlatan Doğan, "Atatürk Hastanesi'yle birlikte hareket ediyoruz. Öğrencilerimiz Atatürk Hastanesi'nden faydalanıyor. Onlar da bizim hocalarımızın araştırmalarından, tecrübelerinden yararlanıyor" diye konuştu.

MİMARİ Sİ DİKKAT ÇEKİYOR

Cinnah, Etlik ve Yaşamkent'te eğitim binaları bulunan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin ana kampüsü Çubuk'ta Esenboğa Havalimanı'nın yanında olacak. TOKİ tarafından inşa çalışmaları başlayan kampüsün 2 eğitim-öğretim yılı sonunda yeni kampüsüne kavuşması bekleniyor. Dış mimarisi Selçuklu-Osmanlı mimarisini andıracak binaların içi ise modern bir şekilde dizayn edilecek.

EĞİTİM DİLİ İNGİLİZCE
Üniversitenin en büyük özelliğinden biri ise hemen hemen tüm bölümlerinde eğitim dilinin İngilizce olması. Yıldırım Beyazıt'ı kazanan öğrenciler ilk olarak zorunlu yabancı dil eğitimine tabi tutuluyor. Burada başarılı olanlar ise lisans eğitimine başlıyor. Türkiye'deki birçok devlet üniversitesine göre bu yönüyle farklılık taşıyan yükseköğretim kurumunda şu an 4 bin 500 öğrenci eğitim görüyor.

40 ÜLKEDEN ÖĞR ENCİ VAR

Rektör Prof. Dr. Metin Doğan, hedeflerinin 30 bine ulaşmak olduğunu anlatarak, "Ancak 30 binden fazla öğrenci almak istemiyoruz. Öğrencilerimizin şu an yüzde 30'u lisansüstü programlara devam ediyor. Hedefimiz bunu yüzde 50'ye çıkarmak. Yabancı öğrencilerimiz ise yüzde 8'lik bir oranı kapsıyor. Bundaki hedefimiz de yüzde 25. Şu an dünyanın dört bir yanından 40 ülkeden öğrenci üniversitemizi tercih ediyor. Uluslararası üniversite olabilmemiz için bu çok önemli" dedi.

KADROYA ÖN EM VERDİK

Doğan, öğretim üyelerinin seçimine özen gösterdiklerini, dünyanın önemli üniversitelerinde doktoralarını tamamlamış bir ekiple çalıştıklarını anlatarak, "Akademik seviyeyi yüksek tutma gayreti içindeyiz. Bu ise kısa sürede öğrencilerin gözdesi olmamızı sağladı. Bizim en büyük amaçlarımızdan biri araştırma üniversitesi olmak. Akademik kadromuzu bu nedenle önemsedik" dedi.

VAKİT AYIRAMIYORUM
Yoğun iş temposu nedeniyle kendisine zaman ayıramadığını anlatan Prof. Dr. Metin Doğan, "Rektörlükten önce de Atatürk Hastanesi'nde yöneticilik yaptım. 10 yıldır izin kullanmıyorum" dedi. Doğan, haftada bir kez rektörlerle buluşmaya çalıştıklarını anlatarak, "Vakit bulduğumda zamanımı ailemle değerlendiriyorum" dedi.

ÖĞRENCİLER YURT SORUNU YAŞAMIYOR
Üniversite lerin 3 ana hedefi olduğunu savunan Metin Doğan, bunları 'eğitimöğretim', 'araştırma', 'topluma hizmet' olarak sıralardı. Bu 3 fonksiyonu yoğun bir şekilde yerine getirdiklerini açıklayan Doğan, yabancı öğrencilere yönelik kuruldukları yıl Balkan ülkeleriyle anlaşma yaptıklarını kaydet. Doğan, Orta Doğu, Kafkaslar, Türki Cumhuriytetler, ABD ve Nepal gibi ülkelerden yabancı uyruklu öğrenci kabul ettiklerini vurguladı.

RAHAT YER BULUYORLAR
Üniversite eğitimlerinin şu an Ankara merkezde yürütüldüğü için yurtla ilgili sorun yaşamadıklarını anlatan Doğan, öğrencilerin yüzde 60'ının Ankara kökenli, yüzde 30'unun ise şehir dışından ya da yurt dışından geldiğini açıkladı. Doğan, dışarıdan gelen öğrencilerin de çok rahat yurt bulabildiğini vurgulayarak, "Çubuk'taki kampusümüzde yurt alanımız da var. Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kumrumu Genel Müdürlüğü'nün de yurt için ayırdığı alanlar var" diye konuştu.

RAYLI SİSTEM RAHATLATACAK

Doğan, Çubuk'taki kampus tamamlandığında öğrencilerin şehir merkezine gelip giderken sıkıntı yaşamayacağını anlatarak, şunları söyledi: "Ulaştırma Bakanlığı, Esenboğa Havalimanı'na metro yapacak. Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım buradan sağlanacak. Bakanlık birkaç yıl içinde raylı sistemi hizmete sokacak. Metro en son bizim kampüse ulaşacak. Öğrencilerimiz mağdur olmayacak."

OKULUN KÜNYESİ
21 Temmuz 2010'da kuruldu.
4500 öğrencisi bulunuyor.
Üniversite genelinde İngilizce eğitim veriliyor.
Üniversitede özel yetenek sınavıyla öğrenci alan konservatuvar yer alıyor.
Üniversitede şu an 19 öğrenci topluluğu aktif görev yapıyor.
Öğrencilerin yüzde 25'ine burs imkanı sağlanıyor.
50'ye yakın AB ve uluslararası üniversitelerde işbirliği yapıyor.
Ankara'da hızla gelişen devlet üniversiteleri Türkiye sıralamasında ilk 10'da yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef, uluslararası bir üniversite olmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN