Ana dilde eğitim en büyük avantajımız

İlk öğrencilerini 2010 yılında kabul eden Turgut Özal Üniversitesi, ana dilde eğitim veriyor. Öğrenciler, İngilizce'yi ise okuldan mezun olana kadar öğreniyor

Giriş Tarihi: 16.7.2013
Turgut Özal Üniversitesi, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı tarafından 2009 yılında kuruldu. İlk öğrencilerini ertesi yıl 2010- 2011 eğitim-öğretim döneminde alan üniversite ana dilde eğitim veriyor. İngilizce ise öğrencilere eğitimleri bitene kadar hazırlık programları seviyesinde öğretiliyor. İsteyen öğrenciler Fansızca, Almanca, İspanyolca, Çince, Arapça ve Rusça dillerinden birini de ikinci bir yabancı dil olarak seçebiliyor.

TIP FAKÜLTESİ DE VAR
İlk yıl İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne, ikinci yıl ise Hukuk ve Mühendislik fakültelerine öğrenci kabul eden üniversite, bu sene ise tıp fakültesine ulaştı.Fatih Üniversitesi'nin tıp fakültesi ile sağlık bilimleri alanında verdiği yüksekokulları devralan üniversite, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'ne de öğrenci kabul edecek. Üniversite, YÖK'te kabul edilen, Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacak Diş Hekimliği Fakültesi alanında da eğitim vermek istiyor.

3600 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, kuruluş kanunda yer alan bütün fakültelerde eğitim verdiklerini anlatarak, "4 yıllık lisans eğitimi veren Hemşirelik, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Sağlık Bilimleri Yüksekokulları ile 2 yıllık Ankara Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu'nda da eğitim veriyoruz" diye konuştu. Üniversitede 3 bin 600 öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Oral, akademik kadronun ise 368 kişiden oluştuğunu söyledi.

AYNI ZAMANDA GİRİŞİMCİ BİR OKULUZ
Üniversitenin Etlik, Ostim ve Gimat'ta 3 ayrı yerleşkede eğitim verdiğini anlatan Rektör Oral, "Gimat'ta Tıp Fakültesi ile sağlık bilimleri alanları, Ostim'de 2 yıllık meslek yüksek okulları, diğer birimler ise Etlik'teki ana yerleşkemizde bulunuyor" dedi. Oral, 2 yeni kampüs projesinin gündemde olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Biri şu an bulunduğumuz binalara çok yakın mesafede yer alacak Etlik Kampüsü. Burada sağlık dışındaki birimler bulunacak. Yakında temel atma töreni düzenleyeceğiz. Diğer kampus ise 2 kilometre uzaklıkta Ziraat Mahallesi'nde oluşturulacak. Burası 'sağlık kampüsü' olacak. Tıp, Diş Hekimliği ve diğer sağlıkla ilgili birimler burada olacak." Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, ana dilde eğitim verdiklerini ancak öğrencilerin mezun olduklarında İngilizce'yi uluslararası ölçme değerlendirme sınavlarından başarıyla geçecek kadar iyi öğrettiklerini söyledi. Oral, öğrencilerin 1 yıl hazırlık okumadan lisans diploması aldığını belirterek, bunun ise kendilerinin farklılığı olduğunu söyledi. Oral, diğer önemli bir farklılığı ise "Girişimci bir üniversiteyiz" sözleriyle açıkladı. Yurt dışından da öğrenci kabul ettiklerini, 39 ülkeden 139 öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Oral, bu sayının her yıl arttığını açıkladı. Şu an 3 bin 500 öğrencileri bulunduğunu, hedeflerinin ise yeni kampus ve bölümlerle bu sayıyı 8-10 bine çıkarmak olduğunu vurguladı. Oral, üniversiteyi başarılı öğrencilerin tercih etmesi için yüksek miktarda burs verdiklerini anlatarak, "Bu sene öğrencilerden alınan ücretin yüzde 35'i yine onlara burs olarak dönüyor" dedi.

MUTLAKA HER GÜN OKURUM
Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, yürüyüşü sevdiğini ancak spor yapacak yaşta olmadığını söyledi. Kitap okumayı seven Oral, her gün bir-iki saat kitap okuduğunu, özellikle tarih ve felsefeye büyük ilgi duyduğunu söyledi.

ASLI UYUR ÖZTÜRK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ana dilde eğitim en büyük avantajımız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN