Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta göletlere 21 bin balık bırakıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 7 adet gölete aynalı sazan balığı bırakıldı.Yetkililer, avlanma sezonu dışında avlanılmamasını ve balık yavrularına karşı duyarlı olunmasını istedi.

Giriş Tarihi: 18.7.2013 15:49
Ankara'nın ilçesinde bulunan 7 adet gölete toplam 21 bin adet balık yavrusu bırakıldı. Yetkililer, vatandaşların balık yavrularına karşı duyarlı olması ve avlanma sezonu dışında avlanılmaması uyarısında bulundu.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nde üretilen Aynalı Sazan balığı yavruları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yürütülen '2013 Yılı Balıklandırma Programı' çerçevesinde, Çubuk genelinde bulunan 7 adet gölete toplam 21 bin adet bırakıldı. Balık bırakma çalışmasıyla ilgili bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cengiz Akbayrak, yapılan balıklandırma faaliyetiyle göletlerin balık yönünden popülasyon artışının sağlanmasının ve göletlerin su ürünleri potansiyeli açısından zenginleştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Vatandaşların gerek balıklandırılan göllerde ve gerekse diğer sularda, av yasaklarına uyması, sürdürülebilir su ürünleri açısından büyük önem arz ettiğini kaydeden Akbayrak, ''Her göletimize 3 bin adet yavru aynalı sazan balığı salıyoruz. İlçemizde bu şekilde 7 göletimize balık bırakılmış olacak. Bunlar Susuz, Dalyasan, Yukarı Çavundur, Evci, Uluağaç, Yıldırım Aydoğan ve Yıldırım Elören göletleridir. Biz vatandaşlarımızdan bu balıklarımıza karşı duyarlı olmalarını, avlanma sezonu dışında avlanmamalarını istiyoruz. Bu balıklar altı aylık sürede kendilerini edepte ediyorlar. Bu esnada balıklara zarar vermemeleri ve gereksiz avlanma yapmamaları gerekmektedir. Özellikle de ağ ve patlayıcı madde kesinlikle atmamaları gerekir'' dedi.

Yapılan çalışmanın ilçe için önemine değinen Çubuk Avcılar ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ayhan Şahan, av yasaklarına uymayan hiçbir avcıya müsaade etmeyeceklerini söyleyerek, tüm vatandaşların da bu konuda duyarlı olmalarını ve şikayet mekanizmasını çalıştırmalarını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çubuk'ta göletlere 21 bin balık bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN