Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesleki eğitimde iddialı bir üniversite: AKÜN

Avrupa ve Amerika'da mesleki eğitime verilen önemi fark eden Akdeniz Karpaz Üniversitesi, öğrencilere sağladığı uygulamalı öğretimle dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Akdeniz Karpaz Üniversitesi (AKÜN), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en genç üniversitesi… 2012-2013 akademik yılında kapılarını açan AKÜN, öncül bir "eğitim kurumu" olmanın yanı sıra öğrencilere uygulamalı eğitim imkanı sunan "deneyim kurumu" olma hedefini de taşıyor. Mütevelli Heyeti'nin aldığı kararla AKÜN'ü 2013-2014 öğretim yılında tercih eden tüm öğrencilere yüzde 50 burs olanağı sağlanıyor. Giriş fiyatları ve burs olanakları ise başarıya bağlı olmadan öğrenciler mezun olana kadar geçerliliğini koruyor. Normal eğitim süresine ek olarak gençlere bir yıl da fazladan burs imkanının devam etmesi sağlanabiliyor. 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde yüzde 50 burs imkanıyla yıllık öğretim harcı ise 5 bin 500 TL. Öğrencilerin çift ana dalda eğitim görmek istemeleri durumunda öğretim harcı değişmiyor.

Eğitim verilen bölümler
Havacılık Meslek Yüksek Okulu'nda Yer Hizmetleri, Kabin Hizmetleri, İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu'nda Dış Ticaret Mutfak Sanatları, Mutfak Sanatları, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu'nda Turizm ve Otel İşletmeciliği programları uygulanıyor.

Söz sahibi kurumlarla çalışıyor
İki yıllık ön lisans eğitimi veren Havacılık Meslek Yüksekokulu öğrenciler de Ercan Havaalanı ile anlaşmalı havayolu şirketlerinde görev yapıyor. İşletmecilik Meslek Yüksekokulu'nda da dersler sınıfta ve uygulamalı olarak anlaşmalı onlarca firma ve kuruluşta yapılıyor. Önlisans, lisans ve yüksek lisans programları için uluslararası akreditasyonlarını tamamlayan AKÜN, San Diego State Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi gibi alanında söz sahibi kurumlarla da eğitim işbirliği yapıyor.

Uzmanlara kapılarını açıyor
Lisans programları içinde ise İşletme Fakültesi'nde İngilizce ve Türkçe İşletme eğitimleri veriliyor. Hava Ulaştırma Fakültesi'nde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği Fakültesi'nde ise İngilizce Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümleri yer alıyor. Yüksek lisansta ise Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Yönetimi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Kurumları Yönetimi ve Denetimi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Kurumları İşletmeciliği eğitim veriyor. Farklı kültürel altyapıya sahip öğretim elemanlarının üniversiteye sağlayacağı yeni ve farklı fikirlerin getireceği zenginliğin farkında olan AKÜN, alanında uzman öğretim kadrosuna kapılarını açıyor. Akdeniz Karpaz Üniversitesi, evrensel boyutta bilimsel araştırmalar ve uygulamalarla iş dünyasının Ar-Ge merkezi olarak toplumun refahına da katkıda bulunuyor. Bu çerçevede öğrencilerin iş deneyimi edinmesine yönelik "Üretim içinde Eğitim" programı ile uygulamalarda çevreye ve topluma duyarlı, etik değerlere saygılı, kendini sürekli yenileyen lider insan kaynağı yetiştirilmesi için çaba gösteriyor.

İSTİHDAM EDİLECEKLER
AKÜN'de Hava Ulaştırma Fakültesi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği'nde, 1 yıl hazırlık okulu ve 4 yıl lisans eğitimi veriliyor. Dersler sınıfta ve uygulamalı olarak Ercan Havaalanı'nda yapılıyor. İstanbul'da üçüncü havaalanıyla 100 bin, KKTC Ercan Havaalanı'nda ise 4 bin kişi istihdam edilecek. Benzer şekilde, Havacılık Meslek Yüksekokulu'nda Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi programı öğrencileri de anlaşmalı havayollarında uygulama yapma şansına sahip.

5 YILDIZLI OTELDE STAJ
Turizm ve Otel İşletmeciliği Fakültesi, Konaklama İşletmeciliği Bölümü ve Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü de 1 yıl hazırlık okulu ve 4 yıl lisans eğitimini içeriyor. Dersler sınıfta ve uygulamalı olarak 7'si 5 yıldızlı olmak üzere otel ve diğer turizm tesislerinde yapılıyor. 2 yıllık eğitimler de uygulamaya dönüştürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesleki eğitimde iddialı bir üniversite: AKÜN
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN