Fellini Günleri, sanat rüzgarları estirecek

Başkent'in farklı mekanlarında gerçekleştirilecek "Fellini Günleri", 22-30 Temmuz günleri arasında sinemaseverlere 'merhaba' diyecek

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Ankara Sinegöz Sinema ve Kültür Dergisi, 22-30 Temmuz'da "Fellini Günleri" düzenleyecek. Dünyaca ünlü İtalyan yönetmen Federico Fellini'nin beş filminin sinemaseverlerle buluşacağı etkinlik, Başkent'in farklı mekanlarında gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında 26 Temmuz'da gösterimi yapılacak La Strada filminden sonra Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gürata izleyicilerin filmle ilgili sorularını cevaplayacak.

ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ

Daha önce ünlü yönetmenlerden Godard ve Kieslowski için özel günler düzenleyen Ankara merkezli sinema dergisi Sinegöz, bu kez de Fellini filmlerini Ankaralı sinemaseverlerle buluşturuyor. Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı etkinlik kapsamında 22 Temmuz'da "Amarcord" Konur Sokak'taki Aylak Yaşam Kültür Evi'nde, 24 Temmuz'da "Satyricon" ODTÜ Baraka'da, 26 Temmuz'da "La Strada" Ethem Sarısülük Parkı'nda, 28 Temmuz'da "La Citta Delle Done" Kızılırmak Sokak Orta Dünya Kafe'de, 30 Temmuz'da "Giulietta Degli Spiriti" Bayındır 2'deki Sarkaç Kafe'de izlenebilecek.

BEŞ KEZ OSCAR ALDI
Gençlik yıllarında mizah dergilerinde yazan ve karikatür sanatçısı olarak çalışan Fellini, 1939 yılında Roma'ya yerleşmesinin ardından sinemaya yöneldi. Roberto Rosselini ile Roma-Açık Şehir filminin senaryosunu yazan Fellini, 1950'de ilk filmini Alberto Lattuada ile birlikte yönetti. 1993'te Roma'da kalp krizinden ölünceye dek dört defa 'En İyi Yabancı Film Oscar'ını aldı. Ölümünden hemen önce de meslek hayatında gösterdiği başarılardan dolayı özel bir Oscar'a değer görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fellini Günleri, sanat rüzgarları estirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN