Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazan Kavunu tescilleniyor

Kazan Kavunu markalaşıyor. Kazan Belediyesi, bu meyveyi tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvurdu

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Kazan Belediyesi, ünü tüm Türkiye'ye yayılan kavunu markalaştırmak için harekete geçti. "Kara kavun" olarak bilinen meyve özellikle İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinden gelen toptancılar tarafından tercih ediliyor. Belediyenin kavunla ilgili yaptığı incelemenin ise Türk Patent Enstitüsü tarafından incelemeye alındığı öğrenildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam toplantılarının dönüşünde mutlaka Kazan'a uğruyor. Yol boyunca açılan kavun tezgahlarından bol bol kavun alıyor.

Özellikleri ne?
Kazan Kavunu bitkisi güçlü, yaprak örtmesi çok iyi, bol verimli,meyve şekli ovalimsi yuvarlak, çekirdek evi küçük, meyve ağırlığı ortalama 2-4 kilogram ağırlığında. Tat değeri yüksek olan yuva meyvenin dış rengi ise koyu yeşil ve pütürlü. Meyvenin bir özelliği ise yüke dayanıklı, raf ömrü uzun olarak saklanabilir olması. Hasat edildikten sonra uygun depo koşullarında saklandığında kavun kış boyunca çok rahatlıkla tüketilebiliyor.

Çok seviyor

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz yıl yine toplantıdan dönerken, konvoyunu Kazan'da bir kavun tezgahının yanında durdurmuştu. Burada Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Erdoğan'a bu meyveyi ikram etmişti. Başbakan Erdoğan ise kendisini takip eden basın mensuplarının da kavundan tatmasını sağlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazan Kavunu tescilleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN