Sahte çek çetesine emniyetten darbe

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Ankara'da "kanepe" şifresiyle 1.5 milyon TL değerinde sahte çek üreten ve piyasaya süren bir şebeke çökertildi. 10 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar ve Suç Gelirleriyle Mücadele Şubesi ekiplerince 5 ay yürütülen teknik ve fiziki takibin ardından sahte çek üreten bir şebeke belirlendi. Liderliğini İ.B. ve R.A.'nın yaptığı iddia edilen zanlıların örgüt evine kurduğu bilgisayar düzeneğiyle 3 ile 5 bin TL karşılığında satın aldığı iflas etmiş firmaların çekleri üzerinde oynama yaptığı ayrıca sıfırdan çek koçanı basıp piyasaya sürdüğü saptandı. Ankara dışında çevre illere de toplamda 1 buçuk Milyon TL'lik çek kesen şebekenin şifreli sözcüğünün ise "Kanepe" olduğu çözüldü. Polisin düzenlediği baskınla gözaltına alınan 30 kişiden 13'ü adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 10'u tutuklandı.

ÖZEL DÜZENE K KURMUŞLAR
Mali polis Başkent'te 17 firmaya ait çeklerle dolandırıcılık yapıldığı ihbarı üzerine savcılık talimatıyla düğmeye bastı. Mağdur firma ve banka yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda çalıntı, sahte ve bilgileri değiştirilmiş çekleri kullandığı belirlenen 3'üncü kişilere ulaşıldı. Ardından çeklerin kimlerden ve ne şekilde temin edildiği belirlenerek şebekenin izine ulaşıldı. 5 ay boyunca geçmişte benzer suçlardan sabıkası bulunan şebeke elemanlarının kendilerine ait bir evde kurdukları bilgisayar, yazıcı, özel kalem, silgi ve fırça yardımıyla sahte çekler ürettiği tespit edildi.

1.5 MİLYON TL'LİK HAYALİ ÇEK
Aynı zamanda banka kuryelerinden firmaların çeklerini de çalan şebekenin bu çekler üzerinde oynama yaptığı iflas etmiş firmalar ve borç batağına saplanan kişilerden çeklerini komisyonla satın aldığı belirlendi. İflas eden firmalara sağlam firmaların çeklerini değiştirerek satan şebekenin borcunu ötelemek isteyen kişilere de ileri tarihli çekler kestiği saptandı. Miktarına göre komisyon aldıkları belirlenen şebeke elemanlarının mağdur ettiği 17 firmaya ait 1 buçuk milyon TL değerinde 23 ayrı çek basıp sattığı ortaya çıktı. Çek için "kanepe" şifresini kullanan şebeke elemanlarına yönelik 40 adrese baskın yapılarak 30 kişi gözaltına alındı. 10 kişi tutuklandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte çek çetesine emniyetten darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN