Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş var çıkış yok

Tandoğan'daki Kapalı Çarşı'nın altgeçidi korku tünellerini andırıyor. Kaderine terk edilen altgeçitte müşteri kaybetmek istemeyen esnaf ise bekçilik yapıyor

Tandoğan'daki Kapalı Çarşı'nın altgeçidi, korku filmlerinin setlerini aratmıyor. Altgeçidin Ankara Garı çıkış noktasında yürüyen merdivenler, raylı asansörler yer alıyor. Maltepe Gazi Mustafa Kemal (GMK) Bulvarı'na bakan çıkış noktasında ise vatandaşlar dik merdivenleri kullanmak kalıyor. Mezbeleyi andıran altgeçitte müşteri kaybetmek istemeyen esnaf bekçilik yapmaya başladı.

230 METRELİK DEHLİZ

Uzunluğu 230 metre olan altgeçidin iki giriş-çıkış noktası arasındaki fark, oldukça fazla. Gar tarafındaki yürüyen merdiveni kullanarak çarşıya giren yaşlı ya da hamile vatandaşlar, GMK çıkışındaki merdivenleri yürüyerek çıkmakta hayli zorlanıyor. Vatandaşlar dar bir merdivende valiz ve bebek arabalarıyla yukarı çıkmakta güçlük çekiyor. Bu durum en çok engelli vatandaşları zora sokuyor.

ESNAF RAHATSIZ

Kaderine terk edilen altgeçidin bakımsızlığından en büyük zararı esnaf görüyor. Yaşadıkları sıkıntıları yetkililere bildirdiklerini ancak herhangi bir adım atılmadığını belirten esnaf, çarşılarının bakımsızlıktan döküldüğünü, bu nedenle müşteri çekememekten yakınıyor. Tandoğan Çarşı Yönetimi Başkanı İsmail Çeki, "22 yıldır buradayız. Yetkililer kendileri hiçbir çalışma yapmıyor, bizim de çivi bile çakmamıza izin vermiyor. Zarar eden esnaf kepenk kapatıyor" derken, altgeçidin tavan ve havalandırmasındaki bakımsızlıkları işaret etti.

'PARAMIZ, GÜCÜMÜZ KALMADI'
Çarşı esnafından Murat Karagöz de yaşadıkları zorlukları, "Havalandırma yok, havasızlıktan bunalıyoruz. Isıtma yok, kendi imkanlarımızla ısınıyoruz, güvenliği sağlıyoruz, tavanlar akıyor, branda çekip kova koyuyoruz. Artık ne paramız ne de gücümüz kaldı" sözleriyle anlattı.

15 YILDIR TİNERCİ MEKANI
Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar 1998'de bozulan, bugüne kadar da tamir edilmeyen yürüyen merdivenin çöplük haline geldiğini ve tinercilerin yuvası olduğunu belirtiyor. Çarşıya güvenlik kamerası koyan, onlar da bozulunca çareyi "bekçi" olmakta bulan esnaf Hüseyin Kartal, "Biz devletin güvenlik görevlisiyiz. Müşterilerimizi madde bağımlılarından, kapkaççılardan korumak için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Giriş var çıkış yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN