Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekmeğe hile katana ceza

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 1 Temmuz'dan itibaren katkı maddesiz üretilmesi gereken ekmekte hile yapan fırıncıları ablukaya aldı

Giriş Tarihi: 23.7.2013
1 Temmuz'da yayınlanan genelgeyle ekmekte katkı maddesi kullanımına yasak getirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, genelgeye uymayarak, ekmeğe hile karıştıran fırıncılara göz açtırmadı. Bakanlık 1-19 Temmuz günleri arasında Ankara'daki bin 150 fırına bin 749 kez baskın yaptı. Baskınlarda katkı maddesinin tespit edildiği fırınlara her defa 13 bin TL ceza kesildi. Ekmekte, beyaz, esmer, hacimli görünmesi, çabuk mayalanma gibi gerekçelerle kullanılan katkı maddeleri 1 Temmuz 2013'te yayımlanan genelgeyle yasaklandı. Yasağa uyulup uyulmadığını tespit için Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı denetim timleri ise yollara düştü. Gece-gündüz demeden fırınlara ani baskın yapan ekipler katkı maddelerinin kullanılıp kullanılmadığını araştırdı.

1749 işyerine denetim
Denetim ekipleri, gittikleri fırınlarda ekmek yapımı için un, su, tuz ve maya dışında herhangi bir madde kullanıldığını tespit ettiği anda fırıncılar 13 bin TL para cezası kesti. Ankara'daki tüm fırınları denetleyen ekipler, Bakanlığın ALO 174 numaralı hattına gelen şikayetleri de dikkate aldı. Ekipler, 19 günde bin 749 denetim gerçekleştirdi.

Hüsniye ORAL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekmeğe hile katana ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN