Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kralların ressamı' büyüdüğü evde

Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde "Kralların ressamı" olarak tanınan Rahmi Pehlivanlı'nın eserleri doğup büyüdüğü evde görücüye çıkacak

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Yaptığı eserlerle "Kralların ressamı" olarak tanınan Rahmi Pehlivanlı'nın doğup büyüdüğü ev restorasyone ediliyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından evde, yaşarken birbirinden güzel eserlere hayat veren Pehlivanlı'nın eserleri, kişisel eşyaları ve ödülleri sergilenecek. Müzeye dönüştürülecek evin dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın desteğiyle kamulaştırıldığı belirtildi.

EV KAMULAŞTIRILDI

Keskin Kaymakamı Niyazi Ulugölge, ilçedeki tarihi mekanları turizme kazandırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ressam Rahmi Pehlivanlı'nın evinin de kamulaştırılarak restorasyon çalışmalarına başlandığını ifade eden Ulugölge, "Evin restorasyonunu İl Özel İdaresi yapıyor. Gelecek ay tamamlanması planlanan çalışmaların ardından burası müzeye dönüştürülecek. ODTÜ'den getirilecek eserleri ile burada sergilenecek" dedi.

17 MÜZEDE SERGİLENİYOR
Rahmi Pehlivanlı Sanat Kulübü Başkanı Nazmi Çaykara ise Pehlivanlı'nın ödüllü eserlerinin bir bölümünün Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye'deki 17 farklı müzede sergilendiğini belirtti. Pehlivanlı'nın eserlerinin birçoğunun Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) sergilendiğini anlatarak, "Bazı eserlerini ise Bahşılı'da Celal Bayar Parkı'ndaki Rahmi Pehlivanlı Sanat Konağı'nda sergiliyoruz. Konak haftanın her günü ziyarete açık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kralların ressamı' büyüdüğü evde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN