ALİ ÖCAL: Işık olmak

Giriş Tarihi: 25.7.2013
İnanın Ankaragücü'nün bu sezon Spor Toto 2. Lig'denasıl bir sınav vereceğini çok merak ediyorum. Günlerdir bu konu hakkında kafa yoruyorum. Hayatımın hiçbir döneminde futbol adına böylesine bir beklenti içinde olduğumu hatırlamıyorum. Kendimce bir sürü hesabın içine dalıp çıkıyorum. Sarılacivertlilerin 2013-2014 randevusunun başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum. Her yeni sezon biz spor emekçileri için yeni bir umut, yeni bir heyecandır. Bugüne kadar hep böyle olmuştur. Ama bu kez gerçekten çok farklı duygular içindeyim. Sebebi nedir diye sorarsanız, Türk futbolu adına duyduğum "endişe" derim. Hiç kimse kendini kandırmasın, bu kadar yanlışın içinde doğru şeyler çıkmaz. Tüm kurum ve kuruluşları ile futbolumuz yerlerde sürünüyor. Sporun kutsal ve evrensel değerleri ile asla bağdaşmayan birlikteliklere derhal, hiç vakit geçirmeden son vermediğimiz müddetçe futbolda bize huzur ve mutluluk yok. Geçen sezon Ankaragücü'nün genç futbolcularla yaptığı mücadele gözümün önüne geliyor da ürperiyorum. O olağanüstü şartlarda gencecik bedenler ne büyük savaş vermişti. Futbolumuzun kaderindeki etkin ve yetkin adamlar bu erdemli, bu onurlu mücadeleyi mercek altına almayı akıl edebilselerdi, Türk futbolunun yeni ufuklara yelken açması kaçınılmazdı. Eğer hakem hataları olmasaydı, acımasızlığın ve yalnızlığın kollarına körpecik bedenler bırakılmasaydı Ankaragücü bugün yoluna PTT 1. Lig'de devam ediyor olurdu. Öyle maçlara şahitlik ettik ki, zaman zaman şampiyonluğa oynayan takımlarla küme düşme mücadelesi veren takımları birbirine karıştırdık.

SOYDAŞ AVANTAJ

Artık tüm bunlar mazide kaldı. Şimdi yeni bir sayfa açılacak. Ankaragücü yoluna Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup'ta devam edecek. Geçtiğimiz yılki kadrodan Bilal Gülden, Enes Kubat ve Timur Bayram Özgöz dışında tüm futbolcular takımlarını gerçekte olması gereken yere taşımak için ter dökecek. Kayıpları önemsiyorum. Ama hiç biri için "yeri dolmaz" demiyorum. Bu kadro düne göre daha deneyimli. Takımın beyin komutanlığını Hayati Soydaş gibi, camia için bir değer ifade eden bir teknik adamın yapması büyük avantaj. Mehmet Yiğiner gibi bu işe baş koymuş, kısa zamanda neler yapabileceğini ispatlamış bir başkana sahip olmak önemli bir artı.

ALTYAPI FAKTÖRÜ

Gelelim asıl konuya. Ankaragücü'nün 30 kişilik kadrosunun tamamı altyapıdan gelme. Son yıllarda yaşananlar nedeniyle bu genç futbolcular böylesine zorlu bir mücadelenin içinde buldular kendilerini. Geçen sene çok başarılı bir sınav verdiler. Şayet aynı performansı tekrar ederlerse, değil Ankaragücü'nü Türk futbolunun geleceğine de büyük katkı sunarlar. Bunun çok kolay olmayacağını biliyorum. Bu körpecik bedenlerin bu ağır yükü tek başlarına taşımaları elbette mümkün değil. Asırlık çınarı ayağa kaldırmak için verilen mücadelenin yanında olması gereken gerçek dostlarda yer alırsa hem Ankaragücü kurtulur hem de Türk futbolu için yeni bir ışık olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ALİ ÖCAL: Işık olmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN