Beypazarı'nın tarihi evleri yenilenecek

Giriş Tarihi: 26.7.2013

TOKİ, Beypazarı'nın da aralarında bulunduğu Türkiye'deki birçok yerde kültürel varlıkların restorasyonu için kredi desteği veriyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesi taşıyan tarihi değerleri, gelecek nesillere kazandırıyor. TOKİ, Türkiye'nin 25 ilinde kültürel varlıkların restorasyonu için toplam 10 milyon liralık kredi desteği veriyor. İdare, aralarında Beypazarı Evleri'nin de bulunduğu 94 başvurunun tamamını krediye uygun buldu.

REKOR KAYNAK

TOKİ, sivil mimarinin yanı sıra özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan, korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için rekor miktarda kaynak ayırıyor. 2005'te "restorasyon kredisi" uygulamasını başlatan idare, bugüne kadar 464 kültür varlığına 38 milyon 232 bin lira kredi desteği verdi.

Yapılar korunacak
2013 yılı restorasyon kredisi başvuruları 8 Nisan-3 Mayıs günleri arasında yapıldı. Yapılan değerlendirmede TOKİ, 94 başvurunun tamamını kredi için uygun buldu. Kredi sayesinde Karabük'ün Safranbolu, Ankara'nın Beypazarı, Sakarya'nın Taraklı ilçelerindeki yapılar korunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beypazarı'nın tarihi evleri yenilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN