Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fecir ALPTEKİN: Aşk, yıllar sonra…

Giriş Tarihi: 27.7.2013
Yaza, sıcaklara, büyük şehirlerin boşalmasına rağmen sinema dur durak bilmiyor. Her hafta gösterime altı yedi yeni film giriyor. Hem de çoğu iyi filmler… Hatta listede neredeyse bir başyapıtımız bile var: "Before Midnight/ Geceyarısından Önce". Yönetmenliğini Richard Linklater'ın üstlendiği filmde başrolleri Ethan Hawke ve Julie Delpy paylaşıyorlar.
***

ABD'li
yakışıklı Jesse ile Fransız güzeli Celine'in, beraberliklerinin dokuzuncu yılında iki çocuklu bir çift olarak Yunan adalarında yaptıkları tatilde geçmişlerini/ ilişkilerini masaya yatırmalarını anlatan "Geceyarısından Önce" sinemaseverlerin aşina olduğu ve beyazperdede evveliyatı olan bir hikaye… Evet, aşk aslında 1995 yılında, ilk film "Gün Doğmadan" ile başlıyor. Yönetmen, oyuncular tamamen aynı. Çiftimizin yolları gençlik yıllarında Viyana'da kesişiyor, sabaha kadar sohbet ediyorlar fakat bu güzel gecenin sonunda ikisi de kendi hayatlarına, farklı yönlere doğru ayrılıyorlar.
Çiftimiz 2004 yılında "Gün Batmadan" filmiyle, artık ünlü bir yazar olan Jesse'in imza günü için geldiği Paris'te yeniden karşılaşıyorlar.
Artık birer yetişkin olarak yaşamları bir düzene oturmuş, hatta adam evlenip barklanmış… Yine saatlerce sohbet ediyor, aralarındaki o çok özel/ sihirli bağı yeniden hatırlıyor ve fakat bu kez artık bir kez daha kaybedemeyeceklerini anlıyorlar. Jesse tüm hayatını geride, ABD'de bırakıp Paris'te Celine ile kalıyor ve perde kapanıyor… İşte onları Paris'te baş başa bırakışımızın üzerinden dokuz yıl geçtikten sonra, 2013 yılında "Geceyarısından Önce" filminde çoluk çocuğa karışmış olarak bir Yunan adasında tatil yaparken buluyoruz. Bu kez gerçek bir ilişkinin, gündelik yaşamın ve ebeveyn olmanın getirdiği sorumluluklar ve güçlükler de o masum ve büyük aşka eklenmiş olarak!
***

Kesinlikle eşsiz bir seri bu… Bir ilişkinin evrimini gerçek zaman paralelinde, aynı oyuncularla, gerçekçi bir yaklaşım ama olağanüstü mizahi bir dille ve şahane senaryoyla beyazperdede buluyoruz!
İlk iki filmi izlememiş olsanız da, girizgahtaki bilgilendirmeyle "Geceyarısından Önce"yi rahatlıkla anlayıp izleyebilirsiniz ama benim tavsiyem seriyi tamamlamanız. Üç filmde de korkunç bir zekayla, şiir gibi akan diyaloglara, kadın erkek ilişkileri ve aşk üzerine yapılmış müthiş keyifli tahlillere doyamayacaksınız. Bir yaşam serüveni, bir sinema efsanesi!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fecir ALPTEKİN: Aşk, yıllar sonra…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN