Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hepatit B'den korunmayı bilin

Prof. Dr. Rahmet Güner, Hepatit B'nin dövme, manikür, pedikür gibi işlemler sırasında bulaşabileceği konusunda uyarıda bulundu

Türkiye'de yaklaşık 3 milyon kişi "Hepatit B" hastası. Bu hastaların yüzde 4'ü ise Ankara'da bulunuyor. Ankara Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Rahmet Güner, bugünün "Dünya Hepatit B Günü" olduğunu anlatarak, konuyla ilgili birçok çarpıcı bilgiyi paylaştı. Güner, özellikle dövme, manikür ve pedikür yaptıran kişilerin kan yoluyla bulaşan bu hastalığa karşı dikkatli olunmasını istedi.

"HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ"
Prof. Dr. Güner, hastalığın kanla, cinsel yolla ve anneden bebeğe şeklinde kişiden kişiye geçme riskinin bulunduğunu anlatarak, şöyle konuştu: "Bunların yanı sıra hastalık dışarıdan da bulaşabilir. Özellikle dövme, manikür, pedikür gibi işlemlerde kullanılan aletlerden, ortak jilet kullanımı sırasında kanla bulaşma mümkün. Bu nedenle manikür, pedikür, dövme yaptırırken kullanılan aletlerin hijyenik olup olmadığı kontrol edilmeli."

YENİ DOĞAN BEBEKLERE AŞI
Hepatit B virüsünün karaciğer hastalığına neden olduğunu anlatan Güner, "Hastalıktan korunmak mümkün. Öncelikle bulaşma yolları iyi bilinmeli. Hepatit B aşısı mevcut. Türkiye'de 1998 yılından bu yana çocukluk çağı rutin aşıları yapılıyor. Yeni doğan bebekler doğumda Hepatit B virüsüne karşı aşılanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hepatit B'den korunmayı bilin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN