Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayata sandıklarıyla tutunan insanlar

Kalabalık sokakları mesken tutan ve birbirinden farklı sandıklara sahip ayakkabı boyacıları, kirlenen ve tozlanan ayakkabıları boyayıp, cilalayarak yaşam mücadelesi veriyor

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Başkent'in kalabalık sokakları, müşterisi bol alışveriş merkezleri, dükkanların önü, kahvehanelerin yanı ve otobüs durakları ayakkabı boyacılarının vazgeçilmez mekanı. Hayata boya sandıklarıyla tutunan ayakkabı boyacılarının sandıkları da birbirinden farklı. Kimi poşete doldurduğu boya, fırça ve bezle ekmek parasının peşinden koşarken, kimisi de mütevazi sandığıyla ayakkabıları cilalıyor.

15 YILDI PARLATIYOR

Sokakları gezerek para kazanmaya çalışan Mehmet Cançelik, okulundan arta kalan zamanlar da ayakkabı boyuyor. Ankara Kalesi'nin etrafında herkes tarafından tanınan Erdal Yavru ise 15 senedir ayakkabı parlattığını ifade ediyor. Boyacıların arasında senelerini mesleğe adamışlar da var. Örneğin, mesleği 50 senedir yapan Mustafa Küllücek bunlardan biri.

'İLKOKULDA BAŞLADIM'
Boya sandığını kendisinin yaptığını söyleyen Yusuf Aksoy ise "10 yaşında ilkokula giderken bu işe başladım. 28 senedir ayakkabı boyacılığı yapıyorum. Memurum, 'ek gelir olsun' diye bu işi yapıyorum. 2 tane çocuğum, eğitimlerini tamamlayıp bir yere gelinceye kadar da bu işi yapacağım" ifadesini kullandı.

"ESKİ TADI KALMADI"
Aldığı dairenin borcunun yarısını boyacılıktan kazandığı para ile ödediğini belirten Aksoy, "Hazır boya yaygınlaşınca da eski tadı kalmadı. Ama Allah'a şükür 3-5 kuruş ek gelir oluyor yine. Bu iş sayesinde çok kişiyle tanışıyoruz. Bizim en büyük kazancımız, iyi insanların hal ve hareketlerini örnek almamız" görüşünü paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata sandıklarıyla tutunan insanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN