Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huzur durağı: Sufiyane

Çukurambar'da geçen yıl mayıs ayında kapılarını hizmete açan Sufiyane'de ünlü hattatların tıpkı basımları satılıyor

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Sufiyane, Başkent'in bürokratik havasından bunalanların sığındığı huzurlu bir liman. Ebru, ney, hat, tezhip gibi geleneksel sanatlarla ilgili kursların verildiği, hat levhaların, kitapların ve tespihlerin satıldığı mekan Çukurambar'da hizmet veriyor. Sufiyane'ye adım atanları ilk olarak duvarlardaki hat levhaları karşılıyor. Duvarda sıra sıra asılı duran hatlar arasında en çok Hilye-i Şerifeler dikkat çekiyor.

TESPİHLER DE VAR

Ali Toy, Ali Hüsrevoğlu ve Javad Khuran'a ait Besmele-i Şerifeler, Osman Özçay'ın "Nun ve'lkalemi ve ma yesturun" gibi eserleri de Sufiyane'de beğenilen eserler arasında yer alıyor. Hat levhalarının önündeki tespihler de 'sanat eseri' gibi göz önünde duruyor. Bu tespihler ise fildişinden balina dişine, koç boynuzundan ren geyiği boynuzuna, kehribardan ağaç çeşitlerine kadar hünerli ellerden çıkmış.

ÜNLÜLERİN GÖZDESİ
Sufiyane'nin sahibi Sami Oral, 10 yıldır hayalini kurduğu projeyi uzun araştırmaların ardından 2011 Mayıs'ında hayata geçirdiğini açıkladı. Ünlü hattatlarla anlaşan Oral, sanatçıların eserlerinin sınırlı sayıdaki tıpkı basımlarını satıyor. Son zamanlarda insanların hem gelenekli sanatları öğrenmeye hem de hat ürünlerine yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Oral, "İnsanlar, yeni bir çocuğu dünyaya gelen veya ev alan dostlarına hayırlı olsun ziyaretine giderken suni çiçek ve çikolata götürmek yerine hat levhaları almayı tercih ediyor" dedi.

EN GÜZEL HEDİYE
Oral, çocuğu olanların İhlas, Felak ve Nas surelerinin bulunduğu, terfi eden bürokratlara veya devlet adamlarına ise 'hiç' levhası alındığını açıkladı. Orijinali özel koleksiyonlarda bulunan levhaların tıpkı basımlarını uygun fiyatlarla müşterilerine verdiklerini belirten Oral, "Bakanlara, bürokratlara, milletvekillerine ve ülkemizi ziyaret eden yabancı devlet adamlarına hediye edilmek üzere hat levhaları da alınıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzur durağı: Sufiyane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN