Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karacabey'de tarihi soluyun

Varna Savaşı'nda şehit düşen Celaleddin Karacabey'in yaptırdığı Karacabey Külliyesi, son düzenlemelerle eski günlerine döndü

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye kampüsünde, Altındağ Belediyesi'nin Hamamönü Sanat Sokağı olarak düzenlediği eski Ankara evlerinin karşısında yer alan Karacabey Külliyesi, cami, türbe ve hamamdan oluşuyor. İkinci Murat döneminde Anadolu Beylerbeyi olan ve 1444 yılında Haçlı ordularına karşı zaferle sonuçlanan Varna Savaşı'nda şehit düşen Celaleddin Karacabey tarafından yaptırılan külliye, çevresinde son dönemde yapılan düzenlemelerle eski günlerine döndü. Bir dönem cemaatini kaybeden ve yalnızlığa terk edilen cami ise artık tarihi solumak isteyenlerin sık sık gittiği ibadethanelerden. Ankara'nın eşsiz tarihi eserlerinden biri olan cami ve minarenin mimarının, kitabelerden elde edilen bilgilere göre Ahmet bin Ebubekir olduğu belirtiliyor. Karacabey Türbesi, caminin kuzeybatı köşesinde. Türbede 1444 yılında Varna'da şehit düşen Celaleddin Karacabey ile oğlu Ahmet Çelebi ve ailesinin kabirleri var. Türbenin 3. Selim zamanında Pir Mehmet tarafından tamir edildiği kaydedilirken, bu tarihten sonra 19. yüzyılın ikinci yarısında Ankara'da meydana gelen büyük depremden sonra bir kez daha onarım gördüğü ifade ediliyor. Cami ve türbe daha sonra sırasıyla 1938, 1943 ve 2005 yıllarında onarılmış.

Çok değerli ahşap kapı
Bursa camisi tarzının Ankara'daki tek örneği olan Karacabey Camisi, Padişah 2. Abdülhamid döneminde düz bir ahşap tavanla ve kiremitli bir çatı ile örtülmüş, orta mekana açılan kapılar sonradan örülerek kapatılmış, batı köşedeki mekanın büyük kısmı yıkılmış ve yeniden yapılmış. Bizans dönemi başlıkların kullanıldığı caminin ahşap kapısı ise eşsiz işçiliği ve fazla bir zarar görmeden günümüze kadar gelmesi nedeniyle büyük değer taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karacabey'de tarihi soluyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN