Kocatepe Fuarı'nın boynu bükük kaldı

Giriş Tarihi: 2.8.2013

Başkent'in uzun soluklu tek kitap fuarı Kocatepe, bu yıl da ilgisizliğe mahkum oldu. Yayınevi yöneticileri, bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdi

Ankara'da 32 yıldır devam eden Kocatepe Kitap ve Kültür Fuarı, bu yıl da Ramazan ayı boyunca okurları ağırladı ancak fuar atmosferine ilgisizlik hakim oldu. Ramazan ayında Hamamönü ve Hacı Bayram-ı Veli Camii çevresinin cazibe merkezi olduğunu belirten Akçağ Yayınevi sahibi Oğuz Ünalmış, Kocatepe Camii'nin her yıl olduğu gibi hafta sonları haricinde boynu bükük ve mahzun kaldığını söyledi. Ünalmış, fuarı düzenleyen Diyanet Vakfı'nın bu yıl bir şeyler yapmak için çabaladığını hissettiklerini ancak çözüm için başka kurumların da desteğinin gerektiğini kaydetti. Fuara başından itibaren her yıl katıldığını, etkinliğin, bir türlü tatmin edici seviyeye ulaşamadığını ifade eden Ünalmış, şunları kaydetti:

FUAR OLDUĞU ANLAŞILMIYOR
"Geçen seneyle karşılaştırıldığında bile ciddi bir düşüş var. Bunun sıcaklarla ve uzun oruçluluk süresiyle de ilgisi olabilir fakat buradaki asıl sebep, kültürel bir aktivitenin olmaması. Fuar sadece satış yapılan reyonların olduğu bir yer değildir. Okuyucu bunu Ulus'ta, Kızılay'da yer alan kitabevlerinde zaten buluyor. İnsanlar buraya kültürel olarak bir yakınlık duymak için gelmeli. Kocatepe Camii'nin yanından geçerken burada bir fuar olduğunu anlamak bile mümkün değil."

Organizasyon eksikliği var
Klasik Yayınları fuar sorumlusu M. Fatih Kutan, Kocatepe Kitap Fuarı'nın en büyük sorununun organizasyon eksikliği olduğunu savundu. Yayınevleri ve okuyucu ile fuar yönetimi arasında var olan kopukluk neticesinde ilgisizliğin meydana geldiğini dile getiren Kutan, "Okuyucu buraya geldiğinde kitap dışında hiçbir şey bulamıyor. Alternatif etkinliklerle fuarın ifade gücü kuvvetlendirilebilir. Burası zaten Ankara'da manevi bir merkez ancak kültürel merkez olabilmesi için proje üretilmesi gerekiyor" diye konuştu. Öncelikli amaçlarının kitap satışı olmadığını söyleyen Semerkand Yayınevi sorumlusu Mustafa Koç ise "12 yıldır fuara katılıyoruz. Buraya gelen okuyucu bellidir. Şu anda üniversiteler, memurlar tatilde, sıcaklar malum. Ama her şeye rağmen iyi gidiyor" dedi.

İstanbul'daki lezzet burada yok
Fuara 30 yıldır aralıksız katıldıklarını belirten Hayrat Neşriyat Bölge Temsilcisi Ferit Ulukan da İstanbul'da Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Beyazıt gibi kitap fuarlarının okuyucuya farklı lezzetleri sunduğunu, Ankara'nın başkent olmasına rağmen benzer bir lezzet bulamadıklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocatepe Fuarı'nın boynu bükük kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN