Ek vergi talep ediyorlar

Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, "İthal spor ayakkabılarında haksız rekabeti önlemek için ek vergi istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, yurt dışından ithal edilen spor ayakkabılarında haksız rekabeti önlemek için ek vergi uygulamasının getirilmesini istedi. Uzun, ayakkabı sektöründe ithalatın hızla devam ettiği geçen yıl ithal edilen 55 milyon çift ayakkabı ürünlerine 860 milyon dolar tutarında döviz ödendiği, bu yılın ilk beş ayında da 25 milyon çift ayakkabıya da 340 bin dolar ödendiğini söyledi.

"İHRACATA ÖNEM VERMELİYİZ"
Önlem alınmaması halinde sektörde kriz yaşanacağı ve birçok imalathanelerin kapanabileceği iddia eden Hüseyin Uzun, "Ayakkabı ithali nedeniyle birçok işletme kapandı. Önlem alınırsa ekonomideki gelir kaybı önlenir. Yerli üretime ağırlık verilirse 100 bin kişiye istihdam kapısı açılır. Ayakkabı ihracatına önem veremediğimiz için dünya pazarlarında yerimizi alamadık. Dünya pazarlarında yer edine bilmemiz için yeni projeler üretmeliyiz" dedi.

'Eleman sıkıntısı yaşanıyor'
Hüseyin Uzun, şöyle devam etti: "Sektörde geçen yıl Rusya, Irak, Arabistan, Almanya, Hollanda ve diğer Avrupa ve balkan ülkeleriyle Ayakkabı ihracatı yaptık. Bu rakam, bu yıl yüzde 35'in üzerine çıkmalı. Buna paralel olarak özellikle deri ihracatımız da hızla artmaktadır. Turizm ülkesi olmamız nedeniyle deri ürünlerine ilgi alaka fazladır. Deri sektöründe döviz girdisinin 6 milyar dolara isabet ettiğini tahmin ediyoruz. Yalnızca sektörde eleman sıkıntısı mevcuttur. Ayakkabı ve deri ürünlerinde fuarlarda önemli tanıtım etkinlikleri yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ek vergi talep ediyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN