Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gayrimenkulun yıldızı parladı

Emlak sektörü 2013'te 5 yılın rakamlarını altüst etti. İlk çeyrekte satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 87 arttı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise fiyatlar zirveye çıktı

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Alternatif yatırım araçlarında getiri imkanlarının azalması, 2013'te gayrimenkul sektörünün yıldızını parlattı. Bu yıl sektör rekor üstüne rekor kırdı. FORBES Türkiye ağustos sayısında yayımladığı "Emlak Raporu" ile Türkiye emlak piyasasının yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan yedi kenti mercek altına aldı. Raporda Haziran 2012-2013 dönemi baz alınarak İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Adana ve Kocaeli illerinin 71 ilçesi ve 481 mahallesi için satış ve kira değerlerindeki değişim, fiyat artışıyla ön plana çıkan mahalleler ve kentlerdeki trendler analiz edildi. Araştırmaya göre İstanbul, Ankara ve İzmir tarihinin en hareketli dönemini yaşadı.

Çankaya son dönemde kan kaybediyor
Araştırmaya göre Haziran 2012- 2013 döneminde Türkiye'de emlak fiyatları ortalama yüzde 15.78 oranında arttı. Kiralar ise Türkiye genelinde yüzde 5.96 yükseldi. Bu artış İstanbul'da yüzde 6.06, Ankara'da 5.78 ve İzmir'de 5.58 oldu. Ankara'da Sincan ve Altındağ gibi semtler bu yılın en çok kazandıranları olarak dikkat çekti. Getiri şampiyonu ise yüzde 27'lik fiyat artışıyla Keçiören'in Kanuni Mahallesi oldu. Çankaya'da ise kan kaybı sürüyor. Ankara genelinde değer kaybeden sekiz mahallenin dördünün Çankaya'da olması dikkat çekti.

Satışlar 150 bine dayandı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 2012'nin ilk çeyreğinde Türkiye genelinde 144 bin adet konut el değiştirdi. Bu yılın aynı döneminde satış adedi yüzde 89 artarak 273 bine ulaştı. Yeni konut üretiminin işareti yapı ruhsatı alımları da yüzde 9.3 artarak 158 bin adedi geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gayrimenkulun yıldızı parladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN