Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan KARADAĞ: Kendimizi kandırıyoruz

Giriş Tarihi: 5.8.2013
Yeni bir futbol sezonuna "Merhaba" demenin hazırlığı içindeyiz ancak her yıl, bir önceki sezonu aratıyor. Futbol takımlarımızın kalitesi ve oyun performanslarında gözle görülür düşüşler yaşanıyor.
Futbol seyircisi tribünlerden kaçıyor.
Bunun başlıca nedenleri var. Birincisi artık Türkiye'de yıldız futbolcu yetişmiyor.
Sokak futbolunun bitişiyle profesyonel kulüplerin altyapıları tek düze oyuncular yetiştiriyor. Amatör kümelerdeki kaynaklar da kurudu. Takımlarımıza baktığımızda yüzde 70'lerini gurbetçiler oluşturuyor. Bu da Türkiye'de yetişen futbolcularımızın önünü kapatıyor. Milli takım kategorilerinde bu gurbetçi oyuncu sevdasını daha belirgin olarak görebiliyoruz.
20 kişilik kadrolarda en az 10-15 tanesi Almanya, Fransa, Belçika yada Hollanda doğumlu genç futbolculardan oluşuyor.
İşin özetine gelirsek… Futbolda artık kendi kendimizi kandırıyoruz. '4 büyükler' diye adlandırılan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon takımlarında önceleri kendi yıldızlarımız oynardı.
Bu oyuncuların çoğu da Ankara'dan çıkardı. Yıldız futbolcuları izlemek için tribünler dolardı. Şimdi ise yabancı 35'liklerle avunuyoruz.
Son durakları Türkiye olan bu oyuncular ya bir sezon oynuyorlar ya da anlaşamayıp paralarını alıp gidiyor. Bunun içindir ki futbolumuzun tek kurtuluşu öze dönmektir.
Kesinlikle Türkiye'de altyapılar yeniden elden geçirilmelidir ve futbolumuzun kaynağı olan amatörlere sahip çıkılmalıdır. 'Yoksa yıllarca bir yıldız futbolcu çıkartacağız' diye bekler dururuz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan KARADAĞ: Kendimizi kandırıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN