Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çilehanede gözyaşı

Hacı Bayram-ı Veli'nin 40 gün "itikaf"a girdiği çilehane, kapılarını kısa süreliğine açtı. Mekana akın eden özellikle kadın ziyaretçiler gözyaşlarına hakim olamadı

14. ve 15. yüzyılda yaşayan din alimi Hacı Bayram- ı Veli'nin önde gelen öğrencileriyle pişmanlıklar ve kusurlar için af dilemek, Allah'a daha yakın olmak amacıyla 40 gün süreyle kaldığı çilehane ziyaretçilerle dolup taşıyor. Çilehaneye küçük ve dar bir kapıdan giriliyor. Girişte, beyaz badanalı, tavanı kalın ağaçlarla desteklenmiş sohbet odası bulunuyor. Yaklaşık bir metre yüksekliğindeki dar bir tünelden ibadet yapılan odalara ancak eğilerek geçilebiliyor. Tünelin solunda, din aliminin "itikaf ibadeti" yapan öğrencilerine ait odalar ve Hacı Bayram-ı Veli'nin ibadet odası yer alıyor.

'Her ay açık olsun'
Başkentliler, sadece 3 gün açık kalan çilehaneye son iki gün büyük ilgi gösterdi. İzdihamların yaşandığı çilehaneyi sadece büyüklerin değil çocuklar da ziyaret etti. Çilehanede duygulanan çoğu ziyaretçi gözyaşlarını tutamadı. Ziyaretçilerden Hafize Özgenç, "Buraya ilk kez geldim ve kendime kızıyorum daha önce nasıl haberim olmadı diye. Allah onların sabrını bize de nasip etsin, hepimiz günahkar kullarız. İçeride 85 yaşında bir teyze dar koridorlardan sürünerek geçti. Gözyaşlarıma hakim olamadım" dedi. Çilehanenin sadece üç gün değil ayda bir açık olmasını isteyen Münüre Yılmaz ise "Sadece senede üç gün değil de ayda bir açık olsun. Çok sıra var ve izdiham oluyor. Orucuz havalarda sıcak bu durum bizi zorluyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çilehanede gözyaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN