Hazal ATEŞ: Galeri kodlu fabrika!

Giriş Tarihi: 7.8.2013
Ekonomi yönetimi, istikrarlı büyüme için sanayi politikasında önemli bir adım daha atıyor… Türkiye'deki tüm sanayi işletmelerin haritası çıkarılıyor.
Kayıtlarda görünen 400 bin sanayi işletmesinin kapısı tek tek çalınıyor. Bütün sektörlerin ciro, kar, zarar ve borçluluk durumu da çıkartılıyor.
Çalışma yılsonunda tamamlanacak.
Böylece, sanayi işletmelerinin faaliyet alanı, hangi ürünleri ürettikleri, makine parkları bir "tıkla" görünebilecek.
Sadece sanayi sicil kayıtları değil, vergi, prim verileri de dikkate alınıyor.
Yılın ilk 6 ayında 20 ilde sayımlar tamamlandı.
Adres bilgileri de güncellenen işletmeler artık Türkiye haritası üzerinden izlenebilecek.
İlk incelemelerde ortaya çıkan tablo çok ilginç… Örneğin büyük bir otomobil fabrikası kayıtlarda galeri olarak görünüyor. Yine büyük bir telekomünikasyon firması bilgi ve iletişim sektöründe değil inşaat şirketleri arasında görünüyor.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu çalışmayla bizzat ilgileniyor. Arazide bütün sanayi tesislerini saymaya başladıklarını belirten Ergün, ekliyor: "İdari kayıtlarda sanayici görünenin arazide sanayici olmadığını, bazı işletmelerin ise sanayici olduğu halde sanayi siciline kayıtlı olmadığını gördük.
Gelir Türkiye'de veriler birbiriyle uyuşmuyor. Yani bir kurumun sanayici dediğine biz sanayici demiyoruz, bizim sanayici dediğimize bir başka kurum sanayici demiyor. Verileri birbiriyle konuşturmak için çok uzun ve meşakkatli bir çalışma yaptık. Bu çalışma epey uzun sürdü. Bir de veri paylaşımı hususunda yani kurumların birbiriyle veri paylaşımı konusunda ortak bir hukuki altyapı, bir anlayış birliği oluşturmak gerekiyordu.
Bu hukuki altyapıyı da oluşturduk."

AMAN DİKKAT!
Dolandırıcılar sınır tanımıyor.
Geçen yıl Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun adını kullanan dolandırıcılar bu kez Merkez Bankası'na dadandı.
Kendisini Merkez Bankası personeli gibi tanıtan kişilerin vatandaşları telefonla arayıp vaat edilen işlemler için para istedikleri ortaya çıktı.
Şikayetler üzerine Merkez Bankası yayınladığı duyuruda vatandaşları uyardı.
Konu Meclis'in de gündemine taşındı.
Bu konudaki sorulara yanıt Merkez Bankası Başkanı erdem Başçı ve Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya'dan geldi.
Bankanın aracı kılınmaya çalışıldığı sahtecilik ve dolandırıcılık girişimi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.
Bankası'nın banka hesabına para yatırılması ya da kredi kartıyla ödeme yapılması gibi uygulamalarının bulunmadığını anımsatıldı. Siz siz olun, bu tür kurumların adını kullanarak arayanlara karşı dikkatli olun.
Hiçbir işlem için telefonda, internette kimlik ve banka bilgilerinizi vermeyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Galeri kodlu fabrika!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN