Hasan Ötkün: Çok şükür futbolumuz temiz çıktı

Giriş Tarihi: 9.8.2013

Türk sporu son günlerde sporun ve sporcunun baş belası olan dopingle yatıyor, dopingle kalkıyor. Halterden, atletizmden, güreşten hatta bisikletten bile gelen doping haberleri ile sarsılıyoruz. Uluslararası arenada sürekli imaj kaybı yaşıyoruz.
İşte, bu haberlerden etkilenen Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Türk futbolunda da doping olup olmadığını araştırmaya karar vermiş.
FIFA Antidoping Merkezi, geçen yıl boyunca Türk futbolundan alınan tüm numuneleri (6oo'e yakın) baştan aşağı yeniden değerlendirmiş. Yapılan incelemeler sonucu, çok şükür diyelim, herhangi bir yasaklı madde çıkmamış. Ancak FIFA, arka arkaya patlayan doping skandallarından çok etkilenmiş olacak ki, iyice emin olma açısından 50'ye yakın numuneyi Köln'e göndermiş. Bu numuneler, Almanya'nın Köln şehrindeki antidoping labaratuvarında 'yüksek çözünürlükteki kütle izge çözümü metodu' ile yeniden analize sokulmuş. Analiz sonunda değerler negatif çıkınca FIFA da rahatlamış. Ne diyelim. Gözümüz aydın.
Futbolumuz temiz çıktı.
Ya bu numunelerde de dopinge rastlansaydı?
Şike sürecinde UEFA'da yaşadığımız onca sıkıntı sonrası kucağımızda yeni bir saatli bomba bulurduk.
Hem de ne bomba. Tahrip gücü akıl almayacak yükseklikte olurdu her halde.
Neyse, geçmiş olsun diyelim.
Bu arada FIFA, ülkeler sıralamasında her geçen ay paraşütsüz inişe geçtiğimizi de hatırlatmakta fayda var. Adı sanı bilinmeyen ülkelerle aynı basamakları paylaşmak gerçekten can sıkıcı. Bir iki takımın yaptığı sansasyonel transferlerin gölgesine saklanmaktan vazgeçelim artık. Gerçekleri görelim. Unutmayalım ki; "Güneş balçıkla sıvanmaz'' Bu arada tüm okurların bayramını kutluyorum. Nice bayramlara...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan Ötkün: Çok şükür futbolumuz temiz çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN