Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar iş gücüne katılmalı

Giriş Tarihi: 13.8.2013

GGYD Genel Sekreteri Nihal Ermiş, "Kişi başına düşen milli geliri 10 yıl içinde 25 bin dolara çıkarmak istiyorsak, kadınları ekonomiye daha fazla dahil etmek zorundayız" diye konuştu

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Genel Sekreteri Nihal Ermiş, kadın istihdamının arzu edilen düzeyde olmadığını belirterek bu konuda alınacak daha çok yol olduğunu ifade etti. Ermiş, Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının 1990 yılında yüzde 34.1 iken, bu oranın 2004 yılında yüzde 23.3'e gerilediğini, 2012 yılında da yüzde 29.5 olarak gerçekleştiğini vurguladı. Türkiye'nin de üye olduğu İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkelerinde kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 60'lara çıktığını anımsatan Nihal Ermiş, "Türkiye mevcut haliyle, OECD ortalamasının çok gerisindedir" diye konuştu.

HER ALANDA YER ALMALI

Kadınların eğitimden ekonomiye, siyasetten toplumsal yaşamın tüm alanlarına aktif biçimde katılmalarının sadece demokrasinin değil, toplumsal gelişmenin de bir gereği olduğunu söyleyen Nihal Ermiş, şunları kaydetti: "Kadınların toplumun her alanında yer alması, kalkınmayı da hızlandıracak önemli etkenlerden biri. Türkiye'nin hedeflerine ulaşması için kadınlara da fırsat tanınmalı, cinsiyet eşitliği fiilen sağlanmalı. Güçlü Türk ekonomisi ve toplumsal kalkınma için kadınların istihdama katılım oranları mutlaka arttırılmalı"

DAHA FAZLA ÇABA GEREKİYOR
Nihal Ermiş, son bir yılda kadınların iş yaşamına katılım oranının önceki yıllara nazaran artmasının umut verici olduğunu da kaydetti. Ermiş, "Kadın istihdamı konusunda gerek özel sektörün gerek kamu kurum ve kuruluşların ve gerekse sivil toplum kuruluşlarının çaba sarf ettiğinin farkındayız. Ancak Türkiye'nin 2023 yılı için koyduğu hedeflere ulaşmada bu çabalar yeterli değil. Kişi başı 25 bin dolar milli gelir hedefine ulaşmanın en önemli yolu kadınların çalışmasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar iş gücüne katılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN