"Her unutkanlık Alzheimer değil"

Türk Nöroloji Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Kaynak Selekler, her unutkanlığın Alzheimer olmadığını belirterek, "Anahtarlarını unutan her kişide 'Bu hastalık vardır' diyemeyiz" dedi

Giriş Tarihi: 15.8.2013
Alzheimer hastalığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Türk Nöroloji Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Kaynak Selekler, her unutkanlığın hastalık olmadığını söyledi. Unutkanlığın yaşlılıkla birlikte arttığını belirten Selekler, "Yaşlanma ile gelen unutkanlık Alzheimer hastalığının belirtisi olabilir fakat her unutkanlık hastalık değildir. Normal yaşlanma ile ortaya çıkan unutkanlık gibi hafif zihinsel problemler ileride Alzheimer oluşacağı anlamına gelmez. Diğer yandan hafif zihinsel bozukluğu olan bir çok kişi Alzheimer hastalığının erken evrelerinde olabilir. Unutkanlığı olan yaşlı kişi, günlük hayatında yeni şeyler öğrenebiliyorsa unutkanlığı Alzheimer'e bağlı değildir. Örneğin anahtarlarını nereye koyduğunu, randevularını unutan her kişide Alzheimer hastalığı yoktur" dedi. Son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde insan ömrünün uzamasıyla yaşlı nüfusun arttığını ve buna bağlı olarak da demansın (bunama) giderek önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini anlatan Prof. Dr. Selekler, "Ülkemizde yaklaşık 400 bin Alzheimer hastası var. Eğer ortalama insan ömrü 50 yaş olsaydı ve insanlar 50 yaşından önce ölselerdi bu hastalıkla karşılaşmayacaktık. Tedavi yöntemi bulunmazsa 2040 yılına gelindiğinde dünyada 81 milyon Alzheimer hastası olacak."

ORTA YAŞLARDA BAŞLIYOR
Günlük yaşam aktivitelerinde bozulmalara neden olan ilerleyici beyin hastalığı olan Alzheimer'ın belirtilerini "Unutkanlık, karar alma yetisinin zayıflaması, dikkati toplayamama, kişi, yer ve tarihi unutma, yeni bilgi öğrenmede güçlük çekme" olarak açıklayan Selekler, "Orta yaşlarda başlayan hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi damar sertliğini artıran hastalıkların erken tanı ve tedavisi önemli. Sigaranın kesilmesi, fazla kiloların giderilmesi, fazla miktarda ve sürekli alkol tüketilmemesi gerekiyor" diye konuştu.

Akdeniz diyeti geciktiriyor
İnsanoğlunun mucizelere meraklı olduğunu belirten ve televizyon veya internetteki reklamlar aracılığıyla satılan ürünlerin hiçbirinin bilimsel temeli olmadığını da dile getiren Kaynak Selekler, "Havuç suyunun iyi geldiğini iddia edenler şimdi de Hindistan cevizinin iyi geldiğini söylüyor. Halbuki bol sebzeli Akdeniz diyeti ve yüksek eğitim seviyesinin hastalığı geciktirdiğine dair bilimsel çalışmalar var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Her unutkanlık Alzheimer değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN