Muhammad Haroon Shaukat: Pakistan Bağımsızlık Günü

Giriş Tarihi: 15.8.2013

Pakistan, varlığının 67. yılını kutluyor. Bu gün Güney Asya Müslümanlarının büyük lider Mohammad Ali Cinnah'ın güçlü ve dinamik önderliğinde 14 Ağustos 1947'de gerçekleştirdikleri ayrı bir devlet için tarihi mücadelelerinde bir dönüm noktasını temsil ediyor. Cinnah, Pakistan'ı demokrasinin, meşrutiyetin ve hukuk üstünlüğünün hakim olduğu refah bir devlet olarak hayal etmişti. Büyük Önder Muhammad Ali Cinnah'ın hayali olan güçlü, modern ve ilerici bir Pakistan'ı gerçekleştirmek için Pakistan halkı sayısız zorluklarla karşı karşıya gelmiştir. Sosyoekonomik zorluklara, savaşlara, çatışmalara ve doğal afetlere rağmen, Pakistan halkı başları dik bir şekilde ve canlı umutlarla bütün bu sorunların üstesinden gelmiştir. Bugün, Pakistan'da demokrasi sağlam bir şekilde yerleşmiştir. Güçlü ve canlı bir sivil topluma, özgür ve dinamik basına ve bağımsız bir yargıya sahibiz.
Bu yılın mayıs ayında yapılan tarihi seçimlerde, Pakistan halkı belirgin bir şekilde Başbakan Mian Muhammad Nawaz Şarif liderliğindeki yeni hükümete yetkiyi vermiştir. Türkiye ile güçlü ve stratejik bir ortaklık kurmak, özellikle ekonomik ve ticari ilişkilere nitelik ve miktarsal açıdan değişiklik getirmek yeni hükümetin büyük arzusudur.
İki ülke arasındaki ortak ve baki iyi niyet ve Lahor'daki Metrobüs ve Katı Atık Yönetimi projeleri, Sind'deki rüzgar enerjisi projesi ve deprem ve selden etkilenen bölgelerdeki sayısız yeniden yapılandırma ve iyileştirme projeleri gibi son zamanlarda yapılan projeler bu işbirliği geliştirmek için sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Böyle başarı hikayelerin iki ülkenin girişimcilerini farklı alanlarda motive etmesini umuyorum. 180 milyonun üzerinde bir nüfusa ve mükemmel insan ve malzeme kaynaklarına sahip bir ülke olarak, Pakistan potansiyel bir ekonomik güç merkezi.
Tekstil, otomobil, elektrik, çimento ve gıda endüstrisi üzerine güçlü bir üretim tabanına sahip bir ülkedir. Aynı zamanda, Pakistan pamuk, pirinç, buğday, şekerkamışı ve süt üretiminde, özellikle manda sütü üretiminde, dünya lideridir. Dolayısıyla, Pakistan enerji, inşaat, özellikle düşük maliyetli konut inşaatı, telekomünikasyon ve tarıma dayalı sektörleri Türk yatırımcılara cazip bir piyasa oluşturmaktadır. Pakistan'daki yeni hükümet kapsamlı bir sosyoekonomik geliştirme programına başlarken, Türkiye geniş tecrübesiyle ve en iyi yöntemleriyle Pakistan için hem ideal hem de örnek bir ortak olacaktır. İki ülkenin hükümetleri iki ülkenin iş adamları ve girişimcileri için kolaylaştırıcı çerçeveler sağlamak ve iki ülkenin özel sektörleri arasında etkili ortak çalışma alanları yaratmak için aktif bir şekilde çalışıyor.
Bu kutlu günde, Türkiye ile her alanda zamanla sınanmış dostluğumuzu, dayanışmamızı, yakın işbirliğimizi ve ortaklığımızı daha da derinleştirme ve bu örnek ilişkiyi yeni seviyelere ulaştırma arzumuzu yinelemek istiyorum.
Yaşasın Türk-Pakistan Dostluğu!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhammad Haroon Shaukat: Pakistan Bağımsızlık Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN